Fatalny wtorek na polskiej kolei. 2 osoby nie żyją.

Fatalny wtorek na polskiej kolei. 2 osoby nie żyją.

27 stycznia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

To nie był piątek ani trzynasty dzień miesiąca, lecz mimo to wczoraj (26.01.br.) na polskiej sieci kolejowej miały miejsce trzy zdarzenia w tym jedno ze skutkiem śmiertelnym.W ostatnią sobotę zamieścliliśmy informację prasową PKP Polskich Linii Kolejoweych S.A. o spadku ilości wypadków na przejazdach kolejowo - drogowych, a tu jak na ironię we wtorek na dwóch przejazdach doszło do groźnych zdarzeń. Niestety znowu w głównych rolach wystapili kierowcy. Dla jednego z nich to był ostatni raz....

Fot. OSP Lutoń

Zaczęło się zaraz po północy, około godziny 0:10 na przejeździe kolejowym na ulicy Ryżowej w miejscowości Opacz. Samochód osobowy marki Volkswagen wjechał na torowisko, gdzie zderzył się z pociągiem Warszawskiej Kolei Dojazdowej jadącym w kierunku Grodziska Mazowieckiego.

Fot. wawa.hot.news24

Na miejsce zostały wezwane policja, straż pożarna i pogotowie ratunkowe. Samochód uderzył w bok lokomotywy. - Kierowca volkswagena nie ustąpił pierwszeństwa na oznakowanym przejeździe kolejowym.

Fot. wawa.hot.news24
Fot. wawa.hot.news24

Pociągiem podróżowało około 15 osób. Nikomu nic się nie stało. Poszkodowany został kierowca samochodu osobowego. Nie było konieczności rozcinania pojazdu w celu jego ewakuacji. Mężczyznę przetransportował do szpitala Zespół Ratownictwa Medycznego. Został ukarany mandatem.

Do drugiego wypadku doszło w Chociszewie (pow. międzyrzeczki). Do zdarzenia doszło około godz. 7.40 na przejeździe kolejowym pomiędzy stacją Chociszewo – Rogoziniec, a Lutol Suchy. Szynobus relacji Zbąszynek - Gorzów Wlkp. uderzył w pojazd ciężarowy. Obsłudze i pasażerom nic się nie stało, nikt nie ucierpiał. Pasażerom zapewniono komunikację zastępczą. Siła uderzenia była tak duża, że kabina ciężarówki rozsypała się na drobne elementy. 52-letni kierowca TIRA poniósł śmierć na miejscu.

Fot. OSP Lutol Suchy

Zarządca infrastruktury potwierdził,  że przejazd był właściwie zabezpieczony. Zapewniona była dobra widoczność. Znaki informowały o skrzyżowaniu kolejowo-drogowym i wymogu zachowania szczególnej ostrożności.

Dopełnieniem porannych zdarzeń na przejazdach kolejowo - drogowych było po godzinie 14.00. na dworcu Toruń Miasto wykolejenie się lokomotywy pociągu towarowego wiozącego drewno.

Wagony wykolejonego pociągu stanęły na torach w sporej odległości od dworca Toruń Miasto, w tym w tunelu pod placem Pokoju Toruńskiego, w którym jest zwężenie - pociągi w obu kierunkach kursują po jednym torze. W efekcie stojące w tunelu za wykolejoną lokomotywą wagony zablokowały kursy w obie strony. Ze względu na powstałe uciążliwości dla ruchu kolejowego wkolejenie lokomotywy musiało nastąpić w najszybszym mozliwym czasie.

Fot. https://nowosci.com.pl

Tuż przed godziną 17.00 kursowanie pociągów między dworcami Toruń Główny a Toruń Wschodni zostały przywrócone!

Wydawało się, że te zdarzenia wyczerpały fatalny bilans wczorajszego dnia na kolei. Niestety około godziny 14 nieopodal stacji w Pruszkowie, w okolicach ulicy Młynarskiej, doszło do potrącenia pieszego ze skutkiem śmiertelnym przez pociąg PKP Intercity IC 41006. Do wypadku doszło poza przejściami i przejazdami. Ruch pociągów odbywał się wyłącznie po jednym torze.