Kilkumilionowe straty efektem bezmyślności i brawury kierowcy na przejeździe kolejowym w Koszarówce

Kilkumilionowe straty efektem bezmyślności i brawury kierowcy na przejeździe kolejowym w Koszarówce

04 lutego 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Co najmniej do jutra (05.02) - mówi się o godzinie 4 rano, wstrzymany będzie ruch kolejowy na trasie Białystok - Ełk po wczorajszym wypadku we wsi Koszarówka koło Grajewa. Pod pociąg PKP Intercity relacji Gdynia - Białystok wjechała cysterna z mlekiem. Zdarzenie miało miejsce na przejeździe kolejowo-drogowym kat. "C" - z sygnalizacją świetlną i dźwiękową.

Fot. Wojciech Stepaniuk

Dziś przez cały dzień trwało wkolejenie 90-tonowej lokomotywy na tory. Lokomotywa, w efekcie uderzenia w ciężarówkę, wypadła z szyn i zanim się zatrzymała uszkodziła ponad dwieście pięćdziesiąt podkładów kolejowych i ścięła sześć słupów trakcyjnych. To uderzenia w słupy trakcyjne mogły spowodować największe zniszczenia lokomotywy i zapewne przyczyniły się do urazów maszynisty.

Fot. Wojciech Stepaniuk

Na miejsce zdarzenia przyjechał z Warszawy specjalny dźwig, który brał udział w operacji podniesienia i postawienia na tory lokomotywy co pozwoliło około godziny siedemnastej  odholować obie maszyny (była w skladzie druga lokomotywa elektryczna EP-07) do Grajewa. Równolegle wymieniane były uszkodzone podkłady i  ustawiane słupy sieci trakcyjnej.

Fot. Wojciech Stepaniuk

Warunki pogodowe i szeroki zakres prac wskazują, że przywrócenie ruchu będzie możliwe w piątek rano. W związku z tym na trasie Białystok - Ełk nie jeżdżą pociągi, a  kolej uruchomiła zastępczą komunikację autobusową. Informacje o zmianach w komunikacji są podawane podróżnym na stacjach i przystankach oraz na stronie internetowej przewoźnika.

Fot. Maciek Szczerbiak

Pociągiem relacji Gdynia - Białystok podróżowało około czterdziestu osób. Pasażerom nic się nie stało. Do szpitala trafił maszynista z lokomotywy z urazem barku i kręgosłupa. Z wypadku bez szwanku wyszedł kierowca cysterny, która wjechała pod pociąg. Był trzeźwy. 

Straty spowodowane bezmyślną brawurą kierowcy ciężarówki wstępnie oszacowano na kilka milionów złotych.

Fot. Maciek Szczerbiak

Spółka PKP Polskie Linie Kolejowe od kilkunastu lat prowadzi kampanię społeczną "Bezpieczny Przejazd", która ma uświadamiać kierowców, że samochód z rozpędzonym pociągiem nie ma szans. Na przestrzeni ostatnich 10 lat liczba wypadków z udziałem samochodów i pieszych na przejazdach spadła blisko o połowę ale nadal jest to ponad 150 zdarzeń rocznie.

Wypadki i kolizje z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E na przestrzeni 10 lat.( stan na dzień 02.02.2021r)

Źródło: www.bezpieczny-przejazd.pl

W styczniu 2021 roku doszło do 18 wypadków i kolizji z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach/przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E, w których życie straciło 5 osób.

Niestety ciągle powtarzać należy hasło kampani "Bezpieczny Przejazd" - zatrzymaj się i żyj.