Budimex z kontraktem na Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

Budimex z kontraktem na Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne

09 lutego 2021 | Źródło: Budimex S.A.
PODZIEL SIĘ

W dniu 8 lutego 2021 roku Budimex podpisał z Miastem Rzeszów oraz PKP SA w Ministerstwie Aktywów Państwowych umowę na budowę parkingu podziemnego wraz z przebudową układu komunikacyjnego, w ramach budowy Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego oraz na przebudowę budynku dworca kolejowego Rzeszów Główny. Wartość obu kontraktów to blisko 74 mln zł.

Wizualizacja: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Źródło: Budimex S.A.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to jedna z największych inwestycji w Rzeszowie. – Budimex posiada szerokie doświadczenie w realizacji tego typu projektów, cieszymy się, że zrealizujemy tak istotną z punktu widzenia miasta budowę, która znacząco poprawi możliwości transportowe całej aglomeracji – komentuje Artur Popko Wiceprezes Zarządu, Dyrektor Operacyjny w Budimeksie.

Fot. Ministerstwo Aktywów Państwowych

Umowa podpisana na początku lutego zakłada realizację dwóch zdań. W ramach pierwszego pn. „Zaprojektowanie i budowa Rzeszowskiego Centrum Komunikacyjnego” Budimex w formule „projektuj i buduj” zajmie się budową jednokondygnacyjnego parkingu podziemnego na 110 miejsc i placu dworcowego. Powstaną m.in. ciągi komunikacji drogowej i pieszej, wjazd i wyjazd z parkingu, przystanki oraz wiaty przystankowe, a także elementy związane z budową Inteligentnego Systemu Monitoringu Wizyjnego i Systemu Parkingowego połączonych docelowo z Centrum Nadzoru Rzeszowskiego Centrum Komunikacji. Prace budowlane rozpoczną się na początku 2022 r.

Wizualizacja: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Źródło: Budimex S.A.
Budimex będzie także odpowiedzialny za przebudowę układu komunikacyjnego od ul. Grottgera i Asnyka do ul. Bardowskiego. - Kontrakt obejmuje m.in. zaprojektowanie i przebudowę pętli autobusowej wraz z dostawą i montażem trzech nowych wiat przystankowych, jak również zaprojektowanie i wykonanie miejsc postojowych dla autobusów w ciągu ul. Bardowskiego oraz budowę ronda na skrzyżowaniu ul. A.Asnyka z ul. Grottgera – dodaje Popko.

Budimex zajmie się także przebudową Dworca Głównego zmieniając funkcję niektórych pomieszczeń budynku, remontując całość obiektu i wprowadzając zmiany konstrukcyjne wewnątrz dworca. – Zgodnie z zaleceniami Konserwatora Zabytków zachowamy obecną bryłę dworca i przywrócimy modernistyczną architekturę elewacji. Ciekawym elementem i wzywaniem zarazem będzie przywrócenie na podstawie archiwalnych zdjęć narożnie umieszczonego zegara i napisu Rzeszów Główny na ścianie szczytowej segmentu A – mówi Artur Popko. Generalny wykonawca zajmie się także m.in., przywróceniem formy pierwotnych portali wejściowych od strony peronu i placu przydworcowego oraz rozbudową części podziemnej budynku o hol wejściowy (na poziomie -1), który będzie stanowił połączenie tunelu pod peronami, dworca oraz nowopowstającego parkingu podziemnego. Modernizację dworca Budimex zrealizuje w systemie projektuj i buduj. Wartość obu kontraktów to blisko 74 mln zł. Zakończenie całości prac planowane jest do końca sierpnia 2023 roku.

Wizualizacja wnętrza: Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne. Źródło: Budimex S.A.

Rzeszowskie Centrum Komunikacyjne to kolejna tego typu inwestycja realizowana przez Budimex. W 2019 r. generalny wykonawca zakończył budowę Centrum Komunikacyjnego w Kielcach - nowoczesnego i funkcjonalnego węzła transportowego obsługującego komunikacji miejską, dalekobieżną i międzynarodową. Inwestycja została w styczniu br. nominowana do najważniejszej europejskiej nagrody architektonicznej, im. Miesa van der Rohe. W swoim portfolio Budimex posiada także realizację centrum przesiadkowego Sądowa w Katowicach, a także prace przy modernizacji dworców, w tym m.in. w Białymstoku i Wrocławiu. Pod koniec 2020 r. generalny wykonawca podpisał także umowę na budowę Dworca Metropolitalnego w Lublinie.