Wadowice przebudują dworzec kolejowy - będzie nowoczesny obiekt, a w nim także centrum kultury.

Wadowice przebudują dworzec kolejowy - będzie nowoczesny obiekt, a w nim także centrum kultury.

11 lutego 2021 | Źródło: wadowice.pl
PODZIEL SIĘ

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński podpisał właśnie umowę na zaprojektowanie i całkowitą przebudowę budynku dworca kolejowego, dzięki której stary obiekt stanie się nie tylko nowoczesnym dworcem, ale również unikatowym centrum kulturalnym, jakiego w regionie nie ma nikt!

Dworzec kolejowy w Wadowicach. Fot. wadowice.pl

Umowa opiewa na kwotę ok. 9,7 milionów złotych, z czego ponad połowa wartości przedsięwzięcia (do 75% kosztów kwalifikowanych) pochodzić będzie z dotacji unijnej, pozyskanej z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Stąd nieprzypadkowa obecność na wydarzeniu Pani marszałek Iwony Gibas z zarządu Województwa Małopolskiego.

Wykonawca inwestycji „Etna” Piotr Job ze Skawiny, do końca października przyszłego roku ma wykonać zadanie pn. „Kompleksowa realizacja w formie „zaprojektuj i wybuduj” projektu pn. „Nadanie nieczynnemu budynkowi Dworca PKP w Wadowicach nowej funkcji przez stworzenie miejsca aktywności społecznej”.  W ramach podpisanego dokumentu zwycięzca przetargu ma sporządzić projekt, uzyskać wszelkie pozwolenia, a na końcu przeprowadzić kompleksową modernizację dworca PKP, począwszy od przebudowy i adaptacji nieczynnego budynku oraz jego rozbudowy o część dydaktyczno-edukacyjną, a skończywszy na kompleksowym wyposażeniu i zagospodarowaniu terenów wokół obiektu.

Podpisanie umowy.
Na zdjęciu od prawej: Iwona Gibas, członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Barosz Kaliński, burmistrz Wadowic,
Piotr Job, właściciel firmy "ETNA"
 

–  Ta inwestycja od początku stała pod ogromnym znakiem zapytania, ponieważ pomimo otrzymanego dofinansowania unijnego jej wartość szacowano na około 15 milionów złotych, co oznaczało, że do otrzymanej dotacji (maksymalnie 8,3 miliona złotych – przyp. red.) musielibyśmy dołożyć z budżetu Gminy Wadowice prawie połowę, czyli około 7 milionów złotych. A na to naszego samorządu po prostu nie byłoby stać, bo mamy inne pilne inwestycje na terenie całej gminy. Nie daliśmy jednak za wygraną, sporządziliśmy specyfikację istotnych warunków zamówienia i ogłosiliśmy przetarg, do którego zgłosiło się aż osiem firm. Jedna z nich, ze Skawiny, zmieściła się w naszym budżecie. Co ważne firma Etna ma doświadczenie w tego typu inwestycjach, bo w ubiegłym roku zmodernizowała zabytkowy dworzec w Skawinie – mówi burmistrz Wadowic, Bartosz Kaliński.

Galicyjska restauracja i kawiarnia

Zakres prac jest gigantyczny, ponieważ powierzchnia użytkowa ma blisko 1500 m2. Do zagospodarowania są aż cztery kondygnacje (piwnica, parter, piętro i poddasze), a całość ma zostać wykonana z materiałów najwyższej jakości, tak aby zabytkowy budynek zachował swój oryginalny, wartościowy,  galicyjski charakter. Dworzec ma bowiem wpisywać się stylem i formą w historię ziemi Wadowickiej z okresu Galicji. Dlatego też fasada istniejącego budynku pozostanie w większości bez zmian.

W miejscu po istniejących barakach oraz toaletach znajdą się m.in.: szatnie, sanitariaty oraz sala dydaktyczno-wystawiennicza z podwieszonymi na szynach ściankami działowymi, co pozwoli na dzielenie jej na mniejsze sale. Wnętrze gmachu, na każdej z kondygnacji, zostanie podzielone na strefy, w których każda spełniać będzie swoją określoną funkcję. Na parterze pozostanie część gastronomiczna. Istniejąca sala restauracyjna zostanie zmodernizowana i połączona z tarasem, gdzie znajdzie się miejsce na kawiarnie.

Fot. wadowice.pl

W dalszej części zaplanowano strefę relaksu, poczekalnię oraz pomieszczenia kasowe PKP, których forma i styl skrupulatnie oddają ducha galicyjskiego dworca PKP. Tym bardziej, że cegła, uzyskana z rozbiórki ścian działowych budynku ma być wykorzystana jako posadzka w pomieszczeniach, co w połączeniu z zachowanymi żyrandolami, ławkami dworcowymi oraz kasami w pełni odda historię tego miejsca.

Z Galicji do nowoczesności

W dalszej części budynku, styl galicyjski odda pole nowoczesności. W północnej części zaplanowano bowiem budowę całkowicie nowego obiektu, który pomimo prostej i nowoczesnej formy wtopi się w istniejącą zabytkową zabudowę. Przejście z „galicyjskiego” do nowoczesnego obiektu prowadzić będzie przeszklonym korytarzem.

Na piętrze budynku zaplanowano nowoczesne centrum konferencyjne. Będzie w nim można organizować spotkania oraz szkolenia dla stowarzyszeń, organizacji oraz grup działających na terenie Gminy, organizujących zajęcia dla lokalnej społeczności. Kompozycja, jak również wyposażenie przestrzeni konferencyjnej zapewni wykorzystanie innowacyjnego sprzętu multimedialnego, szerokopasmowego internetu oraz innych form, które są niezbędne dla realizacji funkcji sali konferencyjnej. Wyposażenie, jak również zaplecze zapewnią szeroko pojęte możliwości organizacji czasu (spotkań, szkoleń, prelekcji, wykładów itp.) społeczności lokalnej w różnych grupach wiekowych i tematycznych. Sale zostaną wyposażone m.in. w: system projekcji filmów, prezentacji itp., system inteligentnego oświetlenia, nagłośnienie, rozwiązań wzorowanych na „smart office”, tj. ułatwiających korzystanie z przestrzeni np. rozwiązania akustyczne, wentylacyjne itp. Znajdzie się również miejsce na salę muzyczną, gdzie zakupione zostaną m.in. pełny zestaw perkusyjny, wzmacniacz gitarowy i basowy, pianino elektryczne, kolumny czy mikrofony.

Fot. wadowice.pl

W tej części zaplanowano również odsłonięcie istniejącego stropu i otwarcie przestrzeni. W ten sposób wyeksponowana będzie piękna konstrukcja więźby dachowej, która w połączeniu z ceglanymi ścianami w idealny sposób odda charakter tego miejsca. Ponadto, więźba dachu, wzmocniona stalową konstrukcją, da możliwość na doposażenie sali zarówno w elementy oświetleniowe, pozwalające na eksponowanie wystaw, jak również elementy audiowizualne. W pozostałej części poddasza zaplanowano małą salę konferencyjną, która poprzez swoją przeszkloną część, otworzy widok na główną salę.

Pomieszczenie będzie mogło również pełnić funkcję ekspozycyjno–wystawienniczą. W przestrzeniach pierwszego piętra oraz poddasza, zaplanowano sanitariaty, biuro administratora budynku, pomieszczenie techniczne oraz magazynowe, które są niezbędne do funkcjonowania całego obiektu. Cały obiekt dostosowany będzie do osób z niepełnosprawnościami  oraz osób starszych z ograniczoną zdolnością ruchową.

Nowy dworzec wyposażony zostanie m.in. w 100 krzeseł, 105 foteli konferencyjnych, 35 stołów, 15 ławek, 10 stojaków wystawowych, 50 fotoram, 5 biurek, 5 luster, 18 szaf i szafek, 10 kanap, 10 regałów,  40 donic ogrodowych, 2 mównice, 6 podestów scenicznych, 4 odtwarzacze audio, 3 mobilne ekrany projekcyjne, 2 tablice multimedialne, 15 laptopów, 6 telewizorów LED wraz z nowoczesnym systemem operacyjnym i oprogramowaniem biurowym.