Walentynkowa fotografia z Kędzierzyna - Koźle.

Walentynkowa fotografia z Kędzierzyna - Koźle.

14 lutego 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy / pl.wikipedia.org
PODZIEL SIĘ

Walentynki to coroczne święto zakochanych przypadające 14 lutego. Nazwa pochodzi od św. Walentego, którego wspomnienie liturgiczne w Kościele Katolickim obchodzone jest również tego dnia. Na Zachodzie, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych, czczono św. Walentego jako patrona zakochanych. Dzień 14 lutego stał się więc okazją do obdarowywania się drobnymi upominkami. Kurier Kolejowy pozdrawia wszystkich "zakochanych w kolei" i obdarowuje załączoną fotografią lokomotywy stojącej na "Skwerze Kolejarzy" - placu usytuowanym  na przeciw dworca kolejowego w Kędzierzynie-Koźlu, w okolicznościowym przybraniu.

Fot. Kędzierzyn-Koźle miasto mozliwości

Zabytkowa lokomotywa - pomnik, ustawiona w październiku 2019 roku na fragmencie torowiska, na placu przed dworcem kolejowym (Skwer Kolejarzy) w Kędzierzynie-Koźlu upamiętnia kędzierzyńskich kolejarzy, dzięki którym Kędzierzyn na przełomie XIX i XX wieku przekształcił się w miasto. Miasto Kędzierzyn-Koźle kupiło zabytkową ciuchcię za cenę złomu i zrewitalizowało.

Stacja kolejowa w Kędzierzynie-Koźlu, jest  jedną z największych w województwie opolskim. Według klasyfikacji PKP ma kategorię dworca regionalnego. Jest stacją węzłową o dużym znaczeniu w ruchu pasażerskim i towarowym.

Fot. Kędzierzyn-Koźle miasto mozliwości

W 1845r. uruchomiono linię kolejową Opole - Gliwice (stacja kolejowa w Kędzierzynie nazywała się wówczas Kozel-Kandrzin). Przyśpieszyło to rozwój gospodarczy całego regionu. W 1861r. wybudowano bocznicę kolejową do przystani przy Kanale Kłodnickim a w 1915 wybudowano nowy dworzec kolejowy.

W roku 2015 przeprowadzono modernizację dworca kolejowego, w ramach której wykonano renowację elewacji, wymianę drzwi i okien oraz remont wnętrza. W budynku pojawiły się też: nowy system informacji pasażerskiej, monitoring i przewijaki dla niemowląt, a przed dworcem stojaki na rowery. Dworzec został w pełni dostosowany do potrzeb osób o niepełnej sprawności.

Redakcja dziękuje miastu Kędzierzyn-Koźle za udostępnienie zdjęć.