Pierwszy pociąg kontenerowy z Turcji do Rosji wzdłuż korytarza BTK

Pierwszy pociąg kontenerowy z Turcji do Rosji wzdłuż korytarza BTK

20 lutego 2021 | Źródło: RŻD Logistyka
PODZIEL SIĘ

Russian Railways Logistics JSC i turecki operator logistyczny Pasifik Eurasia Logistics (PASİFİK EURASİA LOJİSTİK DIŞ TİCARET A.Ş.) zorganizowali wysyłkę pierwszego pociągu kontenerowego z Turcji do Rosji wzdłuż korytarza kolejowego Baku-Tbilisi-Kars (BTK).

Fot. RŻD Logistyka

29 stycznia pociąg załadowany 15 czterdziestostopowymi kontenerami ze sprzętem AGD (zmywarki i kuchenki gazowe) wyruszył ze stacji Marshandiz (Ankara, Turcja) do stacji granicznej Achalkalaki (Gruzja). Tam kontenery zostały przeładowane z platform o szerokości 1435 na platformy o szerokości 1520, a następnie udały sie w podróż przez BTK w tranzycie przez terytoria Gruzji i Azerbejdżanu do stacji docelowej w Rosji - Vorsino (region Kaługa).

Asifik Eurasia Logistics i Russian Railways Logistics po raz pierwszy wysłali pociąg na tej trasie, co zmniejsza koszty logistyki i skraca czas dostawy.

Korytarz kolejowy Baku-Tbilisi-Kars (BTK). Źródło: pl.wikipedia.org

"Rozwój międzynarodowych korytarzy transportowych jest jednym z priorytetów RZD Logistics. Ten transport doda się do listy naszych tras w kierunku tureckim. Korytarz kolejowy Baku-Tbilisi-Kars otwiera przed spółką nowe perspektywy, poszerza zakres usług logistycznych dla naszych klientów oraz przyczyni się do wzrostu ruchu towarowego z Turcją oraz wzrostu handlu rosyjsko-tureckiego ”- powiedział Dmitrij Muriew, Dyrektor Generalny RŻD Logistyka.

W maju 2019 r. szefowie Kolei Rosyjskich oraz firmy kolejowe Turcji i Azerbejdżanu podpisali trójstronne memorandum o współpracy w zakresie rozwoju transportu kolejowego. Przewiduje wspólne działania w celu zapewnienia regularnego ruchu kolejowego na trasie Baku-Tbilisi-Kars, w tym ustanowienie opłacalnych ekonomicznie taryf i przyciągnięcie nowej bazy towarowej.