Kolejowa spółka zależna HHLA - Metrans rozszerzy sieć poprzez inwestycje na Węgrzech

Kolejowa spółka zależna HHLA - Metrans rozszerzy sieć poprzez inwestycje na Węgrzech

21 lutego 2021 | Źródło: METRANS
PODZIEL SIĘ

Intermodalna spółka HHLA Metrans w celu rozszerzenia swojej oferty transportowej wzdłuż korytarza Adriatyku oraz w kierunku południowej i południowo-wschodniej Europy buduje kolejny terminal kolejowy na Węgrzech. Odpowiednia umowa została podpisana między spółką zależną Hamburger Hafen und Logistik AG (HHLA) a rządem węgierskim. Terminal hubowy zostanie zbudowany w Zalaegerszeg, położonym na osi transportowej do adriatyckich portów Triest, Koper i Rijeka.

Fot. METRANS

Angela Titzrath, przewodnicząca zarządu HHLA, podkreśla strategiczne znaczenie projektu dla firmy logistycznej: „Inwestujemy na Węgrzech, ponieważ widzimy tam duży potencjał dla transportu kolejowego w przyszłości. Korytarz adriatycki przekształca się w niezwykle ważną europejską oś transportową. Dlatego niedawno nabyliśmy również terminal portowy we włoskim Trieście. A Węgry, położone w sercu Europy, mają kluczowe znaczenie dla ekspansji sieci Metrans również w kierunku Europy Południowej i Południowo-Wschodniej. Chciałbym podziękować węgierskim ministerstwom i odpowiednim władzom w regionie za dobrą współpracę.”

Terminal w Zalaegerszeg. Wizualizacja: METRANS

Fundamenty zostaną położone jesienią tego roku, po stworzeniu niezbędnych ram prawnych. Pierwsza część obiektu ma zostać oddana do użytku już w 2023 roku. Łączna inwestycja w wysokości ponad 40 mln euro obejmuje dotację instytucji węgierskich w wysokości ok. 11 milionów euro. Firma Metrans spodziewa się, że w Zalaegerszeg powstanie około 120 nowych miejsc pracy.

W ostatnich latach ilość kontenerów przewożonych koleją na Węgrzech stale rośnie. Przedsiębiorstwo Metrans skorzystało na tym, zwłaszcza za pośrednictwem terminalu hubowego w Budapeszcie, który został otwarty w 2017 r. W pierwszym roku przeładowano w zakładzie około 250 000 standardowych kontenerów (TEU), które w 2019 r. Wzrosły do 425 000 TEU. Pomimo ograniczeń w wyniku pandemiki koronawirusa liczba obsługiwanych kontenerów w 2020 r. pozostała ogólnie stabilna.

źródło: METRANS

Regularne pociągi blokowe obsługiwane przez Metrans łączą Węgry, przez Budapeszt i słowackie miasto Du-najska Streda, z portami Morza Północnego w Hamburgu, Bremerhaven i Rotterdamie, a także z Duis-burg i portami adriatyckimi w Trieście i Koper. Cała europejska intermodalna sieć Metrans obejmuje obecnie 17 własnych terminali i innych powiązanych terminali. Ta sieć, a konkretnie terminal w Budapeszcie, są również kluczowym elementem Nowego Jedwabnego Szlaku.