Nowe bezkolizyjne skrzyżowania powstaną w Gdyni i w Celestynowie na Mazowszu

Nowe bezkolizyjne skrzyżowania powstaną w Gdyni i w Celestynowie na Mazowszu

24 lutego 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przy współudziale władz samorządowych podpisały dzisiaj dwie umowy z wykonawcami wiaduktu drogowego w Gdyni i wiaduktu kolejowego w Celestynowie na Mazowszu. Pierwsza z inwestycji za ponad 64 mln zł jest współfinansowana z unijnego programu POIiŚ. Druga inwestycja o wartości 24 mln złotych jest współfinansowana przez PLK i Gminę Celestynów.

Gdynia, przejazd kolejowo-drogowy ul. Pucka. Fot. Przemysław Zieliński / PKP PLK

Nowy wiadukt drogowy w Gdyni zwiększy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Obiekt o długości 185 m i szerokości 18,15 m z dwoma pasami ruchu, chodnikiem i ścieżką rowerową zastąpi dwa przejazdy kolejowo-drogowe w pobliżu stacji Gdynia Port. Dzięki inwestycji odciąży się ruch na Estakadzie Kwiatkowskiego i usprawni komunikacja między obwodnicą Trójmiasta i centrum Gdyni a jej północnymi dzielnicami. Poprawi się komunikacja w rejonie stacji Gdynia Port oraz dojazd do ładowni kontenerowych. Budowa wiaduktu uzupełnia projekt PLK pn. „Poprawa kolejowego dostępu do portu morskiego w Gdyni”.

 W projektach Krajowego Programu Kolejowego, obejmujących budowę bezkolizyjnych skrzyżowań kolejowo-drogowych w całej Polsce, wykorzystujemy m.in. środki z programów UE. Dziś podpisane zostały umowy na obiekty w Gdyni i Celestynowie na Mazowszu. Inwestycje zwiększą poziom bezpieczeństwa na kolei oraz poprawią warunki życia mieszkańców. Efektem inwestycji jest coraz bardziej komfortowa, bezpieczna i przewidywalna polska kolej – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiadukt w Gdyni. Źródło: PKP PLK

- PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają bezpieczeństwo na kolejowych trasach. Dziś podpisaliśmy umowę, która w Gdyni zwiększa bezpieczeństwo przy realizowanej już inwestycji portowej i poprawi komunikację w mieście. Umowa podpisana w Celestynowie zapewni wzrost bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym. Przy rzeczowej współpracy z samorządami zwiększamy sprawność i bezpieczeństwo kolei, a mieszkańcy zyskują lepszą komunikację – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A

Dziś, 24 lutego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oraz Miasto Gdynia podpisały umowę z firmą Strabag Sp. z o.o na zaprojektowanie i wykonanie zadania. Nowe skrzyżowanie będzie gotowe w 2023 r. Wartość zadania 64,2 mln zł netto. PLK przeznaczą na inwestycję 19,5 mln zł netto. PLK sfinansują budowę części wiaduktu nad liniami kolejowymi oraz likwidację przejazdu kolejowo – drogowego, a Miasto budowę układu drogowego oraz pozostałą część wiaduktu.

Wiadukt kolejowy w Cestynowie. Źródło: PKP PLK

Dziś podpisana była również umowa przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A i Gminę Celestynów z wykonawcą budowy w Celestynowie bezkolizyjnego skrzyżowania – wiaduktu kolejowego. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo w ruchu kolejowym oraz poprawi warunki życia mieszkańców. Wykonawca zaprojektuje i wybuduje wiadukt kolejowy dla dwóch torów. Trasą kursuje coraz więcej pociągów dalekobieżnych i regionalnych z Warszawy do Otwocka, Dęblina i Lublina. Nowy obiekt zastąpi przejazd na ul. E. Jankowskiego. Wiadukt kolejowy będzie miał długość ok. 24 m i szerokość ok.15 m. Inwestycja obejmie budowę układu drogowego wraz z chodnikami. Wartość 24,5 mln zł netto PLK przeznaczą 10,4 zł netto, Gmina Celestynów 14,1 mln zł netto. Zakończenie prac planowane w listopadzie 2022 roku.

Przejazd ul. Jankowskiego w Celestynowie. Fot. PLK
Wiadukt kolejowy w Celestynowie. Wizualizacja PKP PLK

Budowa wiaduktów w Gdyni i Celestynowie prowadzona jest w ramach projektu pn. „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Celem jest zastępowanie przejazdów kolejowo-drogowych skrzyżowaniami bezkolizyjnymi. PLK realizują program we współpracy z jednostkami samorządu terytorialnego i zarządcami dróg. Do końca 2023 r. w całej Polsce powstanie ponad dwadzieścia dwupoziomowych skrzyżowań. Przedsięwzięcie warte ponad 312 mln zł współfinansuje Unia Europejska z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.