Pierwsze wagony dla Kolei Egipskich wyprodukowane w Dunakeszi (Węgry) dotarły juz do Aleksandrii

Pierwsze wagony dla Kolei Egipskich wyprodukowane w Dunakeszi (Węgry) dotarły juz do Aleksandrii

25 lutego 2021 | Źródło: Transmashholding / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Pierwsze cztery wagony osobowe wyprodukowane dla Egipskich Kolei Państwowych w węgierskim przedsiębiorstwie Dunakeszi Járműjavító Kft. nieopodal Budapesztu, przy współpracyTwierskiego Zakładu Produkcji Wagonów (Rosja -Transmashholding JSC - TMH) 23 lutego br. zostały dostarczone do egipskiego portu w Aleksandrii.

Fot. Transmashholding / Dunakeszi

W zakładzie Dunakeszi Járműjavító przeprowadzono prace montażowe taboru przekazanego Egipskim Kolejom Państwowym. Przed uruchomieniem linii montażowej węgierscy pracownicy przeszli szkolenie w Twierskim Zakładzie Produkcji Wagonów (TVZ).  Następnie specjaliści i pracownicy TVZ wielokrotnie jeździli do Dunakesi, aby pomagać węgierskim kolegom w opanowaniu montażu.

Fot. Transmashholding / Dunakeszi

Dunakeszi Járműjavító ma za zadanie montaż 25 wagonów osobowych miesięcznie. Jednocześnie TVZ w dalszym ciągu dostarcza gotowe produkty bezpośrednio do Egiptu. Tylko w tym roku z fabryki wysłano 64 wagony. Do tej pory Egipskie Koleje Państwowe otrzymały od TVZ  242 jednostki, z których większość jest już w eksploatacji. Całkowity przebieg tych wagonów wyniósł już ponad 16 mln km (ponad 400 razy wokół równika).

Fot. Transmashholding / Dunakeszi

Projekt dostawy wagonów osobowych do Egiptu jest aktywnie wspierany przez rosyjskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu, a także przez odpowiednie ministerstwa Egiptu i Węgier. Po raz pierwszy w historii kolejnictwa w Egipcie realizowany jest kontrakt, który zakłada wykonanie i dostawę wagonów osobowych przeznaczonych do eksploatacji na rozstawie torów 1435 mm, w odległej zagranicy. Umowa między TMH a Egipskimi Kolejami Państwowymi na dostawę 1300 wagonów osobowych różnych modeli o wartości ponad miliarda euro została podpisana w 2018 roku. Dostawy są współfinansowane przez węgierskie i rosyjskie banki eksportowo-importowe, a produkcja prowadzona jest zarówno w Rosji, jak i na Węgrzech.