Zaplecze Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu może być gotowe już jesienią

Zaplecze Kolei Wielkopolskich w Wągrowcu może być gotowe już jesienią

05 marca 2021 | Źródło: Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

W Wągrowcu trwa budowa nowoczesnego zaplecza technicznego oraz hali postojowej dla taboru Kolei Wielkopolskich sp. z o.o. Jak informuje generalny wykonawca inwestycji – firma Alstal Grupa Budowlana – prace osiągnęły już ponad 69% zaawansowania rzeczowego.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Inwestycja zakłada realizację dwóch zadań. Pierwsze z nich dotyczy wykonania robót budowlanych zaplecza technicznego do obsługi pojazdów szynowych. W jego skład wchodzi przede wszystkim budowa dwóch w pełni wyposażonych hal. Drugie z zadań jest realizowane w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Obejmuje ono wykonanie niezbędnej dokumentacji projektowej, a następnie budowę rozjazdów i torów dojazdowych do zaplecza technicznego wraz z przebudową przejazdu kolejowego.

- Na koniec lutego osiągnęliśmy poziom 69% zaawansowania rzeczowego realizacji przy zaawansowaniu czasowym wynoszącym 56%. – informuje Adam Malczewski, kierownik projektu z firmy Alstal Grupa Budowlana – Dodatkowo zakończyliśmy wszystkie roboty budowlane stanu surowego oraz sieci zewnętrzne. Położone zostały już także wszystkie tory zewnętrze w graniach działki.

Hala główna o powierzchni zabudowy równej 2 783 m2 będzie miejscem przeznaczonym do przeglądów, napraw, mycia zewnętrznego oraz sprzątania wnętrz pojazdów. – Zamontowaliśmy tam już torowiska na słupkach, dzięki czemu będzie można sprawnie przeprowadzać przegląd podwozia pojazdów. Aktualnie wewnątrz hali trwają prace wykończeniowe w postaci malowania, czy układania płytek. – dodaje Adam Malczewski - W hali myjni szyny zostały umieszczone w specjalnych korytarzach betonowych, które zalane zostały zalewą poliuretanową.

Fot. Koleje Wielkopolskie

W hali postojowej o powierzchni zabudowy 1 971,61 m2 zamontowane zostały cztery tory, które pomieszczą po dwa dwuczłonowe spalinowe zespoły trakcyjne o długości do 45 m. Dodatkowo aktualnie przeprowadzane są prace związane z zagospodarowaniem terenów zielonych. Na ukończeniu są już instalacje wewnętrzne sanitarne (wod.-kan., ogrzewanie, wentylacja).

-Obecnie jesteśmy na etapie dostaw i montażu wyposażenia technologicznego, w którego skład wchodzą m.in. pomosty robocze, dystrybucja piasku, wodowanie, suwnica, czy odciągi spalin. – dodaje Adam Malczewski - Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to prace budowlano-montażowe powinniśmy zakończyć w maju.

W ramach inwestycji na terenie obiektu powstała już stacja paliw z dwoma dystrybutorami do tankowania pojazdów szynowych. Projekt zakłada również budowę pomieszczeń socjalnych dla pracowników, strefę wypoczynku, a także miejsca noclegowe i salę szkoleniową na ok. 50 osób.

Fot. Koleje Wielkopolskie

Planowo inwestycja miała zakończyć się na początku przyszłego roku, jednak jeżeli nic się nie zmieni, to zakończona zostanie znacznie wcześniej – jesienią bieżącego roku. Łączny koszt inwestycji to ok. 60 milionów złotych.

Inwestycja realizowana jest przez firmę Alstal Grupa Budowlana, która od ponad 40 lat specjalizuje się w projektowaniu oraz generalnym wykonawstwie inwestycji budowlanych. Profil działalności obejmuje realizacje projektów w zakresie budownictwa sportowo-rekreacyjnego, przemysłowego, mieszkaniowego, szpitali i centrów medycznych oraz renowacji obiektów zabytkowych. Nadrzędną wartością ALSTAL jest zapewnienie bezpieczeństwa i partnerskich relacji inwestorom, podwykonawcom, dostawcom oraz pracownikom tworzących siłę organizacji.