Bizon dotarł na testy, na tor doświadczalny w czeskim Velimi.

Bizon dotarł na testy, na tor doświadczalny w czeskim Velimi.

18 marca 2021 | Źródło: VUZ / kurier kolejowy
PODZIEL SIĘ

Czeski Instytut Badawczy Kolejnictwa poinformował, iż wczoraj (17.03.2021r) do Velimi na testy przybyła lokomotywa hybrydowa wyprodukowana przez chińską firmę CRRC Zhuzhou Locomotive (CRRC ZELC) przeznaczona dla węgierskiego przewoźnika Rail Cargo Hungaria.

Fot. VUZ

Bizon to lokomotywa hybrydowa zamówiona przez spółkę zależną Austriackich Kolei Federalnych ÖBB Rail Cargo Hungary. Lokomotywa może działać także na zasilaniu bateryjnym do manewrowania lub eksploatacji na krótkich dystansach. Jest wyposażona w akumulator „super ostatniej mili”, który jest ładowany energią z sieci napowietrznej podczas pracy i waży 90 ton.

Lokomotywa jest w Europie od listopada, a w styczniu przewoźnik poinformował o rozpoczęciu pierwszych testów na torze Wegberg-Wildenrath w Niemczech.

Bizon w Velimie. Fot. VUZ

Przewoźnik zamówił dwie lokomotywy do obsługi liniowej oraz dwie lokomotywy manewrowe. CRRC ZELC ma trzy lata, od podpisania umowy we wrześniu 2019 r., na uzyskanie dla dwóch lokomotyw homologacji typu na Węgrzech. Umowa dotyczy czteroletniej dzierżawy z opcją przedłużenia lub kupna. Jeżeli lokomotywy spełnią oczekiwania zamawiąjącego to RCH zdecyduje się na zakup do 20 lokomotyw każdego typu.

Lokomotywa ma moc 5,6 MW, maksymalna prędkość 140 km / h. Będzie wykorzystywana głównie do transportu pociągów ze stacji załadunkowych w pobliżu zelektryfikowanych linii.

Nowa lokomotywa ma zostać dopuszczona do eksploatacji na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, Rumunii, Grecji i Bułgarii.

Bizon w Velimie. Fot. VUZ

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Koleje Dolnośląskie korzystają z "opcji" i zamawiają w PESA Bydgoszcz kolejne 8 pojazdów ELF2 Koleje Dolnośląskie korzystają z "opcji" i zamawiają w PESA Bydgoszcz kolejne 8 pojazdów ELF2
Następny artykuł Wielka inwestycja infrastrukturalna w Porcie Gdańsk zakończona Wielka inwestycja infrastrukturalna w Porcie Gdańsk zakończona