Bank Światowy zatwierdził pożyczkę na modernizację serbskich kolei

Bank Światowy zatwierdził pożyczkę na modernizację serbskich kolei

25 marca 2021 | Źródło: Koleje Serbskie
PODZIEL SIĘ

Bank Światowy zatwierdził 62,5 miliona dolarów na rozwój infrastruktury kolejowej w Serbii, ogłosiło Biuro Banku Światowego w Belgradzie. To wsparcie kredytowe jest pierwszym etapem projektu modernizacji sektora kolejowego w Serbii o łącznej wartości 400 mln USD. Zgodnie z oświadczeniem Bank Światowy i Francuska Agencja Rozwoju współfinansują 50 proc. pierwszego etapu, tak aby łączna kwota inwestycji wyniosła 125 mln dolarów.

Fot. Koleje Serbskie

Cały projekt ma trzy cele: zwiększenie wykorzystania sieci kolejowej w Serbii o 5 proc., zmniejszenie liczby ofiar śmiertelnych o 23 proc., oraz zwiększenie udziału kolei w krajowym rynku przewozów towarowych o 10 proc.

W kolejnych dziesięciu lat. „Serbska sieć kolejowa jest znaczącym zasobem państwa i ma potencjał, by odegrać strategiczną rolę w rozwoju całego kraju i tworzeniu nowych miejsc pracy” - stwierdza Biuro Banku Światowego w Serbii.  „Zgodnie z zapowiedzią, program ten poprawi jakość infrastruktury, zwiększy bezpieczeństwo, będzie sprzyjał integracji krajowej i regionalnej, przyspieszy rozwój gospodarczy i poprawi otoczenie biznesowe w regionie”.

Bank Światowy szacuje, że „dodatkowe korzyści dla środowiska” wynikające z modernizacji linii kolejowej w Serbii wyniosą 111,28 mln dolarów.

Zgodnie z oświadczeniem Serbia poprzez modernizację 3735 km sieci kolejowej podejmuje wysiłki na rzecz rozwoju infrastruktury, zwiększenia bezpieczeństwa, wydajności, zrównoważenie środowiskowego i regionalnych połączeń kolejowych