Regulacje UTK - Nowoczesne pociągi na znaczkach – promujemy ekologiczną kolej

UTK - Nowoczesne pociągi na znaczkach – promujemy ekologiczną kolej

31 marca 2021 | Źródło: Urząd Transportu Kolejowego
PODZIEL SIĘ

„Nowoczesny tabor kolejowy” to seria 5 znaczków pocztowych z przywieszką, które Poczta Polska wprowadzi do obiegu w środę, 31 marca. Wydawnictwa powstały we współpracy z Urzędem Transportu Kolejowego. Zbiega się to z ustanowieniem przez Parlament Europejski i Radę UE roku 2021 Europejskim Rokiem Kolei (ERK2021). Oddanie w ręce klientów Poczty i filatelistów najnowszych walorów jest okazją do promowania kolei jako ekologicznego i nowoczesnego środka transportu. Emisja znaczków jest również symbolicznym rozpoczęciem ERK2021 w Polsce.

UTK - Nowoczesne pociągi na znaczkach – promujemy ekologiczną kolej
źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Autor projektów, Jan Konarzewski, w ramach najnowszego wydawnictwa przedstawił współczesne, elektryczne pojazdy szynowe wykorzystywane w Polsce przez największych przewoźników – PKP Intercity, Polregio i Koleje Mazowieckie. Na poszczególnych znaczkach zaprezentowano pociągi: Pendolino, Flirt, Dart, Impuls i Elf II, a na przywieszce historyczną lokomotywę parową. Poczta Polska wydała również 3 limitowane koperty FDC, czyli koperty Pierwszego Dnia Obiegu. Przedstawiają one grafiki mostów kolejowych.

Z każdym rokiem polski tabor kolejowy staje się coraz nowocześniejszy i bardziej bezpieczny. Poczta Polska dostrzega to i, wraz z Urzędem Transportu Kolejowego, prezentuje na 5 znaczkach pojazdy szynowe, promując nie tylko najbezpieczniejszy, ale również jeden z najbardziej ekologicznych środków transportu na lądzie. Ciekawostką filatelistyczną jest pokazany na przywieszce parowóz Pt31, który był synonimem nowoczesności polskiej kolei w latach 30. XX wieku – stwierdza wiceprezes Poczty Polskiej Wiesław Włodek.

Koperta ze znaczkami „Nowoczesny tabor kolejowy”. źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Najnowsza emisja Poczty Polskiej jest odpowiedzią na zgłaszane przez filatelistów zapotrzebowanie na tematykę kolejnictwa. Jest również wyśmienitą okazją do promowania ekologicznych środków transportu. Hasło „Zielona Poczta” to jeden z kluczowych celów zawartych w najnowszej strategii Spółki.

Inicjatorem projektu ERK2021 jest Komisja Europejska. Przez cały rok 2021 odbywać się będą liczne imprezy związane z transportem kolejowym, których celem będzie zwiększenie znaczenia kolejnictwa i promowanie go jako inteligentnego i ekologicznego środka przemieszczania się. Koordynatorem krajowych wydarzeń z tym związanych jest Prezes Urzędu Transportu Kolejowego, z którym Poczta Polska współpracowała przy realizacji najnowszej emisji.

Koperta ze znaczkami „Nowoczesny tabor kolejowy”. źródło: Urząd Transportu Kolejowego

W poniedziałek, 29 marca oficjalnie Rok Kolei rozpoczęła Komisja Europejska i prezydencja portugalska. W Polsce symbolicznym rozpoczęciem Roku Kolei jest start emisji znaczków z nowoczesnym taborem.

– Cieszę się, że udało nam się zachęcić Pocztę Polską do emisji tej serii znaczków. Kolej jest ważnym elementem życia i gospodarki każdego kraju. Jej potencjał i ekologiczny charakter warto podkreślać na każdym kroku. Europejski Rok Kolei jest impulsem do szerokiej promocji transportu kolejowego jako bezpiecznego, proekologicznego i łączącego ludzi i regiony środka transportu - podsumował start emisji dr inż. Ignacy Góry, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego.

Koperta ze znaczkami „Nowoczesny tabor kolejowy”. źródło: Urząd Transportu Kolejowego

Dodatkową atrakcją związaną z najnowszą serią jest to, że oprócz standardowych znaczków, posiadających perforację (po 125 tys. sztuk każdego), Poczta Polska wprowadzi do obiegu walory nieperforowane (po 10 tys. sztuk każdego), co stanowić będzie rarytas dla kolekcjonerów.

To nie pierwsze wydawnictwo Poczty Polskiej związane z koleją. W 2018 r. Spółka wydała znaczki pocztowe emisji „100 lat parowozowni w Kędzierzynie-Koźle”, przedstawiające lokomotywy serii Ty42-107 oraz serii TKt48.

O znaczkach:

  • autor projektu znaczków:                      Jan Konarzewski
  • liczba znaczków:                                                5
  • wartość:                                                              3,30 zł
  • nakład w wersji perforowanej:                  125 000 szt.
  • nakład w wersji nieperforowanej:               10 000 szt.
  • technika druku znaczków:                                 offset
  • format znaczka:                                       76,5 x 31,25 mm
  • forma sprzedaży blok:                  5 znaczków + przywieszka
  • papier:                                                fluorescencyjny
  • data wprowadzenia do obiegu:            31 marca 2021 r.