Podczas zderzenia pociągów towarowych w Czechach jeden maszynista zginął, drugi został ranny

Podczas zderzenia pociągów towarowych w Czechach jeden maszynista zginął, drugi został ranny

04 kwietnia 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kolejny poważny wypadek miał miejsce na czeskich kolejach. Na stacji Světec u Bíliny w kraju usteckim zderzyły się dwa pociągi towarowe. Po zderzeniu jedna z lokomotyw zaczęła się palić. Na miejsce zdarzenia przybyło dziewięć jednostek straży pożarnej,dwie karetki i helikopter ratownictwa powietrznego. Zmarł jeden maszynista, a drugi średnioranny został przewieziony do szitala. W efekcie zderzenia wykoleiły się trzy wagony wypełnione propanem-butanem i jeden z węglem. Na szczęście cysterny uniknęły płomieni.

Fot. zdopravy.cz

Jedna osoba, która odniosła bardzo poważne obrażenia zmarła na miejscu. Druga osoba odniosła średnie obrażenia i ratownicy przewieźli ją do szpitala w Teplicach.  Było to zderzenie pociągu Unipetrol Doprava prowadzonego przez zmodernizowaną lokomotywę 753.740 "Nurek" i pociągu towarowego ČD Cargo. Do kolizji doszło o godzinie 14:16, pociąg Nex 54334 (ORLEN Unipetrol Doprava, zbiorniki na propan-butan) zderzył się z pociągiem Pn 66403 (ČD Cargo, węglarki). Chociaż był to pociąg Unipetrol Doprava, to lokomotywa 753 740 była wynajęta od CZ LOKO. Według nieoficjalnych informacji ekspres towarowy minął sygnał wjazdowy. Jedna z lokomotyw zaczęła się palić. Dziewięć jednostek straży pożarnych, dwie karetki pogotowia i helikopter ratownictwa powietrznego interweniowały na miejscu. Dzięki sprawnej akcji strażaków pożar został w porę ugaszony i płomienie nie objęły cyster wypełnionych propan-butanem.

Fot. Blesk.cz

 

Fot. Blesk.cz

 

Fot. Blesk.cz

 

Czterech inspektorów Inspekcji Kolejowej (Drážní inspekce) udało się na miejsce zaraz po zgłoszeniu w celu ustalenia przyczyny i okoliczności wystąpienia tego niezwykłego zdarzenia. Wstępne ustalenia wskazują, że urządzenia zabezpieczające były sprawne.

Fot. Blesk.cz

Podczas zderzenia wykoleiły się zarówno lokomotywy, jak i co najmniej cztery wagony. Jak podał portal zdopravy.cz szkody zbliżają się do 50 milionów koron. (Pociąg Unipetrol 34 mln CZK, pociąg ČDC 9 mln CZK, infrastruktura 4,5 min CZK)

Ruch zarówno pasażerski jak towarowy na linii między stacjami Bílina i Úpořiny został wstrzymany.