Produkcja pierwszych z 81 zamówionych przez PKP Intercity wagonów niebawem zostanie ukończona.

Produkcja pierwszych z 81 zamówionych przez PKP Intercity wagonów niebawem zostanie ukończona.

08 kwietnia 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W lutym 2018 roku PKP Intercity podpisało umowę na zakup 55 nowoczesnych wagonów z H. Cegielski Fabryką Pojazdów Szynowych w Poznaniu. Umowa przewidywała  również prawo opcji na kolejne 26 wagonów, z którego PKP Intercity skorzystało w maju 2019. Wartość kontraktu po rozszerzeniu wynosi 697,3 mln zł brutto. Dostawa wszystkich 81 nowych wagonów ma nastąpić w terminie do 48 miesięcy od momentu podpisania umowy. Trafią więc one do PKP Intercity do lutego 2022 roku. Pierwsze z nich sa już na ukończeniu, co prezentujemy na załączonych zdjęciach.

Wagony osobowe przeznaczone dla PKP Intercity. Fot. Tomasz Szary

Jak informował przewoźnik w nowych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej oraz toalet z zamkniętym obiegiem. Każde miejsce będzie miało dostęp do gniazdka elektrycznego oraz indywidualne oświetlenie. Ponadto zostaną zainstalowane wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu. Wagony te będą w pełni zgodnie z Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności oraz dostosowane do prędkości 200 km/h.

Nowy wagon w malaturze PKP Intercity na terenie FPS H. Cegielski w Poznaniu. Fot. Tomasz Szary

 

 

Nowe wagony w malaturze PKP Intercity na terenie FPS H. Cegielski w Poznaniu. Fot. Tomasz Szary

 

Przedstawione na zdjęciach nowo -wyprodukowane wagony przeznaczone dla PKP Intercity mają konstrukcję podobną do  wagonów, które powstały także w FPS H. Cegielski, a przeznaczonych do przewozu wojska, co ilustruje poniższa fotografia.

Wagon do przewozu wojska PKP Intercity. Fot. Łukasz Piotrowski

 

Umowa na dostarczenie nowych wagonów to niejedyny kontrakt, jaki FPS H. Cegielski podpisał z PKP Intercity. Łączna wartość wszystkich zamówień, jakie poznański producent taboru zrealizował lub realizuje obecnie dla PKP Intercity w ramach programu inwestycyjnego „PKP Intercity - Kolej Dużych Prędkości” wynosi niemal 1,25 mld zł brutto.