Prace utrzymaniowe na podlaskich liniach Biąlystok - Kuźnica Białostocka i Sokółka - Suwałki

Prace utrzymaniowe na podlaskich liniach Biąlystok - Kuźnica Białostocka i Sokółka - Suwałki

10 kwietnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

 
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzi przy udziale wysoko wyspecjalizowanych maszyn intensywne prace utrzymaniowe na liniach kolejowych łączących Białystok z Kuźnicą Białostocką i Sokółkę z Suwałkami. Kosztem około 2,5 miliona złotych zwiększy się przepustowość i bezpieczeństwo na obu liniach.

Oczyszczarka tłucznia pracująca na torach Fot. PKP PLK

Na liniach Białystok – Kuźnica Białostocka i Sokółka – Suwałki prace utrzymaniowe zapewnią dobry stan toru. Podróże będą bezpieczne i bez ograniczeń prędkości. Wymieniane i regulowane będą szyny – m.in. by zapobiec zmianom w kursowaniu pociągów podczas upałów. Na torach pracować będą specjalistyczne maszyny: oczyszczarka i profilarka tłucznia oraz podbijarka. Wykorzystane będzie ponad 2,8 tys. podkładów. Właściwy stan linii zapewni również 1,4 tys. ton tłucznia. W ubiegłym roku PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeznaczyły 6,6 mln zł na zapewnienie dobrych przejazdów linią Sokółka – Suwałki.

Dla utrzymania bezpieczeństwa w ruchu kolejowym oraz drogowym poprawiony będzie stan siedmiu przejazdów kolejowo-drogowych. Prace obejmą m.in. przejazd w Wasilkowie (ul. Nadawki) oraz skrzyżowania obok przystanków kolejowych Wólka Ratowiecka i Rozedranka. Bezpieczniejszy i płynniejszy przejazd przez tory zapewnią nowe płyty przejazdowe i nowa nawierzchnia na dojazdach.

Zakres niektórych prac wymaga zmian w ruchu pociągów

Zakres prac na linii Białystok – Sokółka wymaga zmian w organizacji ruchu. Przewidziano je w dniach 2 do 30 kwietnia od poniedziałku do piątku. Za niektóre pociągi POLREGIO wprowadzona zostanie zastępcza komunikacja autobusowa.

Prace w Sokółce, związane z modernizacją szerokotorowej linii kolejowej, ograniczone zostały do trzech dni. W dniach 17-19 kwietnia zastępcza komunikacja autobusowa zostanie wprowadzona za wszystkie pociągi INTERCITY na odcinku z Białegostoku do Suwałk oraz POLREGIO na odcinku Sokółka – Sidra.

Zmiany są uwzględnione w rozkładzie jazdy. Przed podróżą warto sprawdzić połączenia na https://portalpasazera.pl oraz stronach przewoźników.