Serbia zakupiła trzy dwupoziomowe elektryczne zespoły trakcyjne Stadler KISS

Serbia zakupiła trzy dwupoziomowe elektryczne zespoły trakcyjne Stadler KISS

12 kwietnia 2021 | Źródło: Koleje Serbskie
PODZIEL SIĘ

8 kwietnia Minister Budownictwa, Transportu i Infrastruktury Serbii Tomislav Momirovic oraz Dyrektor Sprzedaży na Europę Środkową i Wschodnią firmy „Stadler” Zeljko Davidovic podpisali kontrakt na dostawę trzech elektrycznych zespołów trakcyjnych typu KISS o prędkości do 200 km / h. Serbia po raz pierwszy w swojej historii zamówiła pociągi do prędkości 200 kilometrów na godzinę, które są przeznaczone dla ruchu pasażerskiego na linii dużych prędkości Belgrad - Nowy Sad - Subotica. Zamówienie odbyło się w trybie jawnym, zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych i innymi przepisami Serbii.

Podpisane kontraktu. Fot. Ministerstwo Budownictwa, Transportu i Infrastruktury Serbii

Jedynym oferentem, który złożył ofertę, był szwajcarski producent Stadler, oferujący cenę 62 197 200 euro z VAT. To trzy najnowocześniejsze, dwupiętrowe elektryczne zespoły trakcyjne o wyjątkowym komforcie. Będą miały oznaczenie Stadler JIŠ 200. Zgodniez zapisami umowy termin dostawy pierwszego pociągu to 31 października br., a drugiego i trzeciego 31 grudnia br.

Wizualizacja Stadler JIŠ 200

"To najnowocześniejsze europejskie pociągi, o doskonałych osiągach, pięknym designie, o łącznej pojemności 316 miejsc siedzących, w tym miejsca dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Internet WIFI, wyświetlacze pokazujące zajętość miejsc, mini bar - to tylko niektóre z korzyści, które będą dostępne dla pasażerów ”- powiedział minister Tomislav Momirovic.

Wizualizacja wnetrza: Stadler JIŠ 200
Wizualizacja wnetrza: Stadler JIŠ 200

Pociągi „Stadlera” będą kursowały na linii dużej prędkości łączącej  Belgrad z Nowym Sadem, którą obecnie modrnizują firmy z Rosji i Chin przy udziale serbskich podwykonawców.

Po podpisaniu umowy na dostawę trzech szybkich pociągów ze szwajcarską firmą Stadler minister Momirovic poinformował, że odcinek Centrum Belgrad - Nowy Sad zostanie ukończony pod koniec tego roku i dodał, że spodziewa się pierwszych jazd próbnych pod koniec roku.