Alstom dostarczy Kolejom Duńskim (DSB) pociągi przyszłości

Alstom dostarczy Kolejom Duńskim (DSB) pociągi przyszłości

12 kwietnia 2021 | Źródło: DSB / Ministerstwo Transportu Danii
PODZIEL SIĘ

To francuski Alstom dostarczy nowe pociągi elektryczne, które zakończą prace DSB w zakresie konwersji z pociągów spalinowych na elektryczne w Danii do 2030 roku. Szeroka większość polityczna zgodziła się właśnie z decyzją DSB o wyborze Alstom jako dostawcy.

 

 

Wizualizacja, źródło: Ministerstwo Transportu Danii

Duński państwowy operator kolejowy DSB ogłosił dzisiaj (12.04.2021r.) zwycięzcę przetargu na dostawę nowych pociągówi elektrycznych. Francuski Alstom dostarczy pociągi, z których Duńczycy w przyszłości będą korzystać w ruchu międzyregionalnym oraz w znacznej części ruchu regionalnego. DSB poinformowało, że kupi 100 nowych pociągów elektrycznych w ramach umowy wartej 20 miliardów koron duńskich (3,2 miliarda dolarów). Kontrakt dopuszcza zakup dodatkowych składów, a DSB spodziewa się, że będzie ich łącznie 150. Dostawa  początkowo zakupionych 100 nowych składów ma być zrealizowana od końca 2024 r. do 2030 r.

Nowe pociągi będą zbudowane wokół platformy Alstom Coradia Stream, która jest już używana we Włoszech. Zakup nowych pociągów elektrycznych umożliwi w ciągu kilku lat wycofanie z użytkowania starzejących się pociągów z silnikiem diesla. Nowe pociągi, z których każdy będzie składał się z pięciu wagonów, mają wejść do eksploatacji pod koniec 2024 r., a ostatnie dostawy zaplanowano na 2030 r. Operator poinformował, że umowa będzie obejmowała również obsługę i konserwację.

Zakup następuje po nieudanym zakupie włoskich pociągów ponad 10 lat temu. Problemy techniczne z 85 pociągami, z których mniej niż połowa jest obecnie w użyciu, ostatecznie kosztowały państwo duńskie setki milionów dolarów, wywołując oburzenie społeczne.