Proste rozwiązanie, wysoka skuteczność – odblaski 3M na wagonach PKP CARGO SERVICE

Proste rozwiązanie, wysoka skuteczność – odblaski 3M na wagonach PKP CARGO SERVICE

13 kwietnia 2021 | Źródło: 3M Poland Sp. z o.o.
PODZIEL SIĘ

Aby praktycznie wyeliminować możliwość przypadkowej kolizji z pociągiem towarowym, który nocą przejeżdża przez niestrzeżony przejazd kolejowy, PKP Cargo Service zastosowało rozwiązanie firmy 3M. Dzięki foliom odblaskowym 3M, wagony pociągów są bardziej widoczne z bezpiecznej odległości nawet na najbardziej nieoświetlonych przejazdach. To rozwiązanie zostało docenione w prestiżowym europejskim konkursie RailTech Innovation Awards w kategorii Tabor Kolejowy (Rolling Stock).

Odblaski screen shots na wagonach PKP CARGO SERVICE. Fot. PKP CARGO SERVICE

Co roku w Polsce dochodzi do kilkuset wypadków na przejazdach kolejowych. Ponad połowa z nich ma miejsce na przejazdach, które nie są wyposażone w automatyczne systemy ostrzegania przed nadjeżdżającymi pociągami. Ze względu na słabą widoczność w ciemności może to prowadzić do wypadków między pojazdami drogowymi a wagonami towarowymi.

- Postanowiliśmy uzupełnić kampanie informacyjne prowadzone przez grupę PKP, mające na celu wzrost świadomości i uważności o nasze wdrożenie techniczne. Nakleiliśmy odblaski na wagony - powiedział Daniel Palarz, dyrektor biura sprzedaży i promocji PKP Cargo Service. Takie szybkie i proste rozwiązanie robi znaczącą różnicę w miejscach o słabej widoczności, które mogłyby zapobiec niepożądanemu wypadkowi kolejowemu - dodaje Daniel Palarz.

Odblaskowe oznakowanie wagonów dla bezpieczniejszego transportu towarów

Bezpieczeństwo w nocy na niestrzeżonych przejazdach kolejowych jest problemem dla pociągów towarowych. Tabor kolejowy nie jest wyposażony w żadne światła, które mogłyby poprawić widoczność boczną wagonów po zmroku, w większości pociągi pomalowane są na ciemne kolory.

Odblaski screen shots na wagonach PKP CARGO SERVICE. Fot. 3M Poland Sp. z o.o.

- Oznakowanie w postaci szerokich pionowych pasów, w połączeniu z ruchem pociągu, ostrzega uczestników ruchu drogowego o niebezpieczeństwie nawet z dużej odległości - dodaje Daniel Palarz.

- Najczęściej skład 20-wagonowy potrzebuje na oklejenie około jednego dnia - mówi Jędrzej Kałka z firmy replika.pl, certyfikowanej drukarni 3M, producenta odblaskowych folii.

- W Stanach Zjednoczonych oznakowanie odblaskowe na pojazdach towarowych jest normą. Chcielibyśmy, aby ten standard został wprowadzony również w Polsce. Mamy nadzieję, że współpraca z PKP Cargo rozpocznie nowy trend w oklejaniu wagonów w naszym kraju, dla zwiększenia bezpieczeństwa i zminimalizowania liczby wypadków na torach - mówi Artur Dudak, specjalista ds. klientów kluczowych, w dziale rozwiązań komercyjnych 3M w Polsce. - Docenienie przez ekspertów RailTech jest dowodem na to, że innowacyjne rozwiązaniay mogą być jednocześnie proste i skuteczne - dodaje Artur Dudak.

RailTech Innovation Awards to prestiżowy europejski konkurs, w którym  wyróżniane są najbardziej innowacyjne produkty, rozwiązania lub usługi w sektorze transportu i infrastruktury kolejowej. O przyznaniu nagród decyduje jury złożone z profesjonalistów oraz naukowców posiadających specjalistyczną wiedzę na temat sektora kolejowego. Nagrody przyznawane w czterech kategoriach: Innowacje w infrastrukturze, Innowacje w zakresie taboru kolejowego, Innowacje w digitalizacji, Innowacj w obszarze transportu publicznego.

 

3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od 30 lat w trakcie których zainwestowało ponad 650 mln USD w technologie znajdujące zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia. 3M wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje szereg różnorodnych produktów, które m.in. usprawniają codzienną pracę specjalistów, poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ograniczają ryzyko wystąpienia infekcji, wspierają proces leczenia, podnoszą komfort życia w domu, a nawet są wykorzystywane w przemyśle kosmicznym. Firma co roku inwestuje ok. 5,9 proc. swojej sprzedaży w prace badawczo-rozwojowe (R&D), w wyniku czego powstaje ok. 1000 nowych produktów rocznie. 

W Polsce 3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne: dwa we Wrocławiu, w Janinowie k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4 tys. pracowników i wytwarza 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i Przemysł, Transport i Elektronika, Ochrona Zdrowia oraz Produkty Konsumenckie. Centrala firmy mieści się w Kajetanach k. Warszawy. We Wrocławiu, przy największym centrum produkcyjnym 3M w Europie zlokalizowane są: Centrum Innowacji i Centrum Szkoleniowe, obiekty, w których firma prezentuje klientom i partnerom swoje technologie i rozwiązania. Od 2015 r. również we Wrocławiu firma uruchomiła Centrum Usług Wspólnych, wspierające wewnętrzne procesy firmy w krajach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki.

Dzięki zastosowaniu wiedzy naukowej i technologicznej, a także nieustannemu wprowadzaniu innowacyjnych produktów i rozwiązań, firma od lat angażuje się we wspieranie zrównoważonego rozwoju. W 2021 roku ogłosiła cele środowiskowe, zgodnie z którymi planuje do 2030 roku zmniejszyć zużycie wody w swoich zakładach o 25 proc. oraz zainwestować w najnowocześniejsze systemy jej oczyszczania.  Do 2050 roku firma chce osiągnąć całkowitą neutralność węglową. Na realizację planu 3M przeznaczy miliard dolarów. Długoterminowo inwestycje 3M przyczynią się do rozwoju programów redukcji odpadów i kontroli zanieczyszczeń, zmniejszenia zużycia wody oraz pozyskania i zastosowania najlepszych dostępnych technologii do jej uzdatniania.

W ramach globalnej inicjatywy RE100, 3M zobowiązała się do całkowitego przejścia na odnawialne źródła energii do 2050 r. W Polsce cel 100 proc. OZE został osiągnięty już w 2021 roku - energia elektryczna używana we wszystkich biurach i zakładach produkcyjnych pochodzi wyłącznie z ekologicznych źródeł. Firma dąży także do bycia „zero landfill” (brak składowanych odpadów), realizując tym samym globalny plan. Także ten cel 3M osiągnęła w Polsce już w 100 proc.
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Budimex zadebiutował w indeksie Łukasiewicz Innovator Budimex zadebiutował w indeksie Łukasiewicz Innovator
Następny artykuł Wypadek na przejeździe kolejowym w Miliczu. 35-letni kierowca walczy o życie. Wypadek na przejeździe kolejowym w Miliczu. 35-letni kierowca walczy o życie.