Stacja Katowice Kostuchna z nowym systemem SRK

Stacja Katowice Kostuchna z nowym systemem SRK

14 kwietnia 2021 | Źródło: ELESTER-PKP
PODZIEL SIĘ

Zakończyła się modernizacja stacji Katowice Kostuchna zlokalizowanej na linii 142. Zadanie to było częścią projektu rewitalizacji drogi kolejowej łączącej Katowice Ligotę z Tychami, który pozwolił na wznowienie ruchu pociągów oraz znaczącą poprawę przepustowości szlaku. Obecnie na linii 142 prowadzona jest obsługa przejazdów towarowych, lecz nie wyklucza się również powrotu przejazdów pasażerskich.

Fot. ELESTER-PKP

W ramach prowadzonych prac na stacji Katowice Kostuchna  zabudowany został system sterowania ruchem kolejowym typu UPK-PAT-CZAT3000plus oraz systemem zasilania gwarantowanego typu ZEUS. Nowo uruchomiony system SRK wykorzystuje technikę komputerowo-przekaźnikową, gdzie układ torowy stacji zobrazowany jest za pomocą pulpitów komputerowych, natomiast funkcje bezpiecznościowe i zależnościowe realizowane są przez warstwę przekaźnikową. Jak podkreśla producent spółka ELESTER-PKP, połączenie techniki komputerowej i przekaźnikowej w tym zadaniu było rozwiązaniem optymalnym pozwalającym na uzyskanie poziomu bezpieczeństwa realizowanych funkcjonalności w zakresie wymagań na poziomie SIL4 przy zachowaniu sprawności budowy i korzyści z obsługi i utrzymania.

 

ELESTER-PKP jest liderem technologicznych innowacji sektora kolejowego w Polsce. Specjalizuje się w tworzeniu systemów sterowania ruchem kolejowym (SRK), systemów automatyki podstacji trakcyjnych oraz systemów sterowania energetyką kolejową, w skład których zaliczyć można system elektrycznego ogrzewania rozjazdów (EOR). Możliwości spółki uzupełnia doświadczone biuro projektowe oraz 10 lokalnych serwisów realizujących pełen zakres prac uruchomieniowych i utrzymaniowych pracujących w trybie 24-godzinnej gotowości.   

Wszystkie urządzenia i rozwiązania spółki stanowią całkowicie polską myśl inżynieryjną. Każdy produkt budowany jest na bazie modułów automatyki cyfrowej własnego autorstwa. Cały proces konstruowania urządzeń, ich programowanie oraz finalna produkcja odbywa się w kraju z wykorzystaniem własnego nowoczesnego parku maszynowego.