"Krwisto-czerwone oznakowanie" przejazdu drogowo - kolejowego w Suchej Beskidzkiej

"Krwisto-czerwone oznakowanie" przejazdu drogowo - kolejowego w Suchej Beskidzkiej

14 kwietnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. dla zwiększenia bezpieczeństwa kierowców i pasażerów pociągów dodatkowo oznakowały przejazd kolejowo-drogowy w Suchej Beskidzkiej. Czerwona powierzchnia skrzyżowania przypomina o stosowaniu zasad ruchu drogowego. Inicjatywa PLK to jedno z działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na terenach kolejowych.

Fot. PKP PLK

W Suchej Beskidzkiej dla bezpieczeństwa kierowców na przejeździe kolejowo-drogowym na trasie Kraków – Zakopane, przy ul. Zamkowej wykonano dodatkowe oznakowanie. W kwietniu obszar skrzyżowania pomiędzy rogatkami pokryto czerwoną chemoutwardzalną farbą. Wyróżniony 50 m teren jezdni przypomina kierowcom, że nie można wjeżdżać na skrzyżowanie kolejowo-drogowe bez zapewnionego miejsca do zjazdu. Czerwony pas jezdni nie jest terenem, na którym można się zatrzymać.

Przejazd w Suchej Beskidzkiej jest wyposażony w rogatki oraz sygnalizatory świetlne i dźwiękowe. Nowa nawierzchnia z płyt gumowych pozwala kierowcom płynnie przejeżdżać przez tory. Niecierpliwość kierowców, jazda bez uwzględnienia terenu do zjazdu ze skrzyżowania, wjeżdżanie  na tory pomimo czerwonych świateł, to popełniane przez kierowców błędy. Aby zapobiec niewłaściwym sytuacjom na przejeździe kolejowo-drogowym w Suchej Beskidzkiej - PLK poza rogatkami, znakiem „Kierowco! Zachowaj ostrożność” oraz działaniami policji i Straży Ochrony Kolei, wprowadziły dodatkowe czerwone oznakowanie jezdni. Niewłaściwe zachowania kierowców spowodowały na przejeździe w ubiegłym i bieżącym roku 13 incydentów.

Dla bezpieczeństwa na małopolskich przejazdach

Wszystkie przejazdy kolejowo drogowe w Małopolsce zapewniają bezpieczny przejazd przez tory. Na 20 przejazdach dodatkowo wykonano czerwone wibracyjno-akustyczne pasy, m.in. w Trzebini, w Goszczy, Sidzinie, w Grybowie, Kalwarii Zebrzydowskiej, Poroninie. Zmiana warunków jazdy, którą odczuwa kierowca, dodatkowo przypomina o właściwym zachowaniu przed przejazdem kolejowo-drogowym.

Poziom bezpieczeństwa na przejazdach zwiększa się także dzięki modernizacji linii. Tylko na trasie Skawina – Sucha Beskidzka przebudowano 58 przejazdów, a na trasie Chabówka – Zakopane prace obejmują ponad 60 przejazdów. Budowane są bezkolizyjne skrzyżowania np. na trasie Kraków – Katowice wybudowano 10 obiektów.

PLK non stop przypominają o bezpieczeństwie na przejazdach dzięki  kampanii społecznej Bezpieczny przejazd. To m.in. materiały promocyjne, spoty radiowe i telewizyjne oraz szkolenia dla instruktorów nauki jazdy.

Żółta naklejka na każdym przejeździe

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały wszystkie przejazdy kolejowo-drogowe żółtymi naklejkami z informacjami, które ratują życie w niebezpiecznych sytuacjach. Naklejka ma trzy ważne numery: indywidualny numer przejazdu, który precyzyjnie określa położenie; numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, na który można zgłaszać sytuacje nie zagrażające bezpośrednio życiu. Więcej informacji na stronie PLK : https://www.bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/.