Consumer Choice Center: Ranking 10 najlepszych dworców kolejowych w Europie !!!

Consumer Choice Center: Ranking 10 najlepszych dworców kolejowych w Europie !!!

16 kwietnia 2021 | Źródło: www.atorus.ru / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Consumer Choice Center  (CCC) sklasyfikowało 50 najlepszych stacji kolejowych w Europie na podstawie jakości obsługi pasażerów i szeregu czynników, takich jak wykorzystanie peronów lub liczba obsługiwanych miejsc docelowych. To już drugi coroczny ranking European Railway Station Index, który wyłania te najbardziej dogodne dla pasażerów. Consumer Choice Center podało, że dane zostały zebrane ze stron internetowych stacji na podstawie raportów statystycznych publikowanych w Internecie, a także na podstawie ich własnych badań.

Dworzec Kolejowy w Lipsku Fot. www.atorus.ru
Główny dworzec kolejowy w Lipsku w Niemczech został uznawany za najlepszy w Europie. Stacja ta obsługuje zarówno pociągi krajowe, jak i międzynarodowe i ma wiele sklepów i restauracji.

Dworzec Główny w Wiedniu zajął drugą pozycję w rankingu. Zeszłoroczny zwycięzca London St Pancras jest tym razem sklasyfikowany dopiero na trzecim miejscu, co można przypisać zmniejszeniu liczby pociągów Eurostar. Czwarte miejsce dzielą dwa dworce - Amsterdam Central Station i Moscow Kazansky Station, które zdobyły 101 punktów.

London St. Pancras. Fot. www.atorus.ru

Kryteria oceny obejmowały liczbę krajowych i międzynarodowych połączeń, łatwość dostępu do platform, w tym dla osób na wózkach inwalidzkich, czystość, łatwość nawigacji, liczbę restauracji i sklepów, dostępność bezprzewodowego Internetu, bliskość hoteli i transportu publicznego.

Maksymalna liczba punktów, jaką może uzyskać każdy z dworców to 133. Na przykład za taki wskaźnik, jak intensywność użytkowania peronu, można uzyskać maksymalnie 15 punktów, jeśli peron odwiedza mniej niż 4 miliony pasażerów rocznie, a 0 punktów. jeśli ich liczba przekroczy w tym samym okresie 15 milionów. Ponadto 15 punktów przyznaje się, jeśli jest 30 lub więcej restauracji, 10 punktów, jeśli jest co najmniej 20 restauracji itp.

Jak zauważono w opracowaniu, duża powierzchnia dworca nie gwarantuje komfortu ani jakości infrastruktury, dlatego paryskie dworce Paris-Nord i Chatelet-Les Halles, a także największy węzeł kolejowy w Hiszpanii, dworzec kolejowy Madryt Atocha, w ogóle nie znalazły się w pierwszej dziesiątce.

Dworzec Kazański w Moskwie. Fot. www.atorus.ru

Consumer Choice Center zwróciło również uwagę, że w pierwszej dziesiątce znajdują się głównie dworce kolejowe zlokalizowane w północnej części Europy. Tylko dwa z nich - Termini, dworzec główny w Rzymie i dworzec Centralny w Mediolanie, znajdują się na południu Europy, a kolejne dwa - Kazański i Kurski (szóste miejsce, 95 punktów) - znajdują się w Moskwie na wschodzie Europy.

TOP 10 NAJLEPSZYCH DWORCÓW KOLEJOWYCH W EUROPIE 2021

  1. Leipzig Hauptbahnhof (Lipsk, Niemcy)
  2. Wien Hauptbahnhof (Wiedeń, Austria)
  3. St. Pancras (Londyn, Wielka Brytania)
  4. Amsterdam Centraal (Amsterdam, Holandia)
  5. Dworzec Kazański (Moskwa, Rosja)
  6. Frankfurt Hauptbahnhof (Frankfurt nad Menem, Niemcy)
  7. München Hauptbahnhof (Monachium, Niemcy)
  8. Stacja Kurskiy (Moskwa, Rosja)
  9. Milano Centrale (Mediolan, Włochy)
  10. Birmingham New Street (Birmingham, Wielka Brytania)

 

Milano Centrale. Fot. www.atorus.ru

 

München Hauptbahnhof. Fot. www.atorus.ru

 

Consumer Choice Center to grupa rzeczników konsumentów, wspierająca wolność stylu życia, innowacje, prywatność, naukę i wybór konsumentów. Główne obszary polityki, na których się skupia, to cyfryzacja, mobilność, styl życia i dobra konsumpcyjne oraz zdrowie i nauka.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Funkcjonalność przestrzeni pomysłem na pociągi przyszłości - finał konkursu dla młodych twórców Funkcjonalność przestrzeni pomysłem na pociągi przyszłości - finał konkursu dla młodych twórców
Następny artykuł Efekty międzynarodowych działań służb w ramach 21. Edycji 24BLUE RAD RAILPOL Efekty międzynarodowych działań służb w ramach 21. Edycji 24BLUE RAD RAILPOL