Eksport przez Port w Helsinkach wzrósł na początku 2021 roku

Eksport przez Port w Helsinkach wzrósł na początku 2021 roku

19 kwietnia 2021 | Źródło: Port Helsinki
PODZIEL SIĘ

Ruch towarowy w porcie w Helsinkach był wzmożony w pierwszym kwartale, wzrósł zwłaszcza eksport. Z drugiej strony ruch pasażerski został prawie całkowicie wstrzymany z powodu pandemii COVID-19.

Fot. Port Helsinki

Łącznie w pierwszym kwartale 2021 roku  przez port w Helsinkach przewinęło się 3 482 000 ton ładunków, o 3,6% więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. W tych liczbach import stanowił 1 580 000 ton (-2,8%), a eksport 1 881 000 ton (+ 10,5%).

Pandemia koronawirusa nie wpłynęła na wielkość ładunku w porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku. Wielkość ruchu drobnicowego ( większość towarów przewożonych przez port w Helsinkach to ładunki jednostkowe przeznaczone do handlu zagranicznego Finlandii, tj. ładunki przewożone w kontenerach, ciężarówkach i  przyczepach) wyniosła 2 926 000 ton (+ 6,0%). Ruch kontenerowy wzrósł w stosunku do roku poprzedniego o 5,9%, a ro-ro ( ruch ro-ro, ruch roll-on / roll-off to towary przewożone w samochodach ciężarowych i przyczepach)  o 6,1%.

Ruch pasażerski prawie zatrzymał się w okresie od stycznia do marca z powodu ograniczeń w podróżowaniu wprowadzonych w celu zwalczania pandemii COVID-19. Obecnie rejsy są dozwolone jedynie w celu zapewnienia funkcjonowania społeczeństwa i bezpieczeństwa dostaw. W pierwszym kwartale przez port w Helsinkach przewinęło się 374 000 pasażerów, czyli o prawie 80% mniej niż w tym samym czasie w poprzednim roku.

Mamy nadzieję, że ruch pasażerski w porcie w Helsinkach stopniowo powróci do normy, począwszy od maja lub czerwca ”- mówi dyrektor generalny Port Ville Haapasaari. „Zależy to jednak od rozwoju pandemii w Finlandii i na obszarach sąsiednich, a także od harmonogramu, w którym władze wdrażają strategię wyjścia”.