Krótszy czas podróży z Laskowic Pomorskich przez Kwiatki do Czerska

Krótszy czas podróży z Laskowic Pomorskich przez Kwiatki do Czerska

26 kwietnia 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Krótsze przejazdy pociągiem z Laskowic Pomorskich przez Kwiatki, Osie, Tleń, Szlachtę do  Czerska zapewnią kolejne prace PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Roboty za ponad 8 mln zł netto, finansowane ze środków budżetowych, obejmują odcinek między Tleniem a Śliwicami. Wykonawca jest na półmetku zadania. W poprzednich latach poprawiono tory między Laskowicami Pomorskimi a Osiem.

Krótszy czas podróży z Laskowic Pomorskich przez Kwiatki do Czerska
Tor z wymienionym podkładami. Fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK

Sprawne i krótsze podróże na regionalnej trasie z Laskowic Pomorskich w woj. kujawsko-pomorskim do Czerska w woj. pomorskim (linia nr 215) zapewnią prace torowe. Na jednotorowej linii wymieniane są setki drewnianych podkładów między Tleniem a Śliwicami. Za zużyte elementy montowane są podkłady strunobetonowe. Wykonawca już wymienił je na ponad 6 km odcinku. Do poprawy toru wykorzystywane są także szyny i tłuczeń. W maju zaplanowano wymianę szyn koło stacji Osie.

Fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK

Zwiększy się poziom bezpieczeństwa się na przejeździe kolejowo-drogowym w Osiu na ul. Dworcowej. Wymienione zostaną szyny oraz nawierzchnia drogi.

Po zakończeniu robót i uzyskaniu wymaganych pozwoleń pociągi pasażerskie na wyremontowanym odcinku pojadą dwukrotnie szybciej – nie 50 lecz do 100 km/h. O kilka minut skróci się czas podróży. Przed pracami podróż z Laskowic Pomorskich do Czerska zajmowała 1 h 9 min.

Układanie nowych podkładów. Fot. Mirosław Lewandowski / PKP PLK

Tegoroczne prace na linii nr 215 to kolejne przedsięwzięcie Polskich Linii Kolejowych dla sprawnych i bezpiecznych podróży pociągiem. Roboty za kwotę 8,3 mln zł netto realizuje Pomorskie Przedsiębiorstwo Mechaniczno-Torowe Sp. z o.o. z Gdańska. W 2019 r. wymieniono tor między Czerskiem Świeckim a Kwiatkami oraz podkłady między Kwiatkami a Osiem. Dzięki pracom pociągi pasażerskie jeżdżą na tym odcinku szybciej, do 100 km/h. Prace kosztowały prawie 4 mln zł netto.

Zakres wykonywanych obecnie prac wymagał uruchomienia zastępczej komunikacji autobusowej na odcinku Laskowice Pomorskie – Czersk. Przejazdy autobusem przewidziano do połowy maja.