Wiadukt napowietrznej części linii metra zwalił sie wraz z wagonami na przejeżdżające pod nim auta

Wiadukt napowietrznej części linii metra zwalił sie wraz z wagonami na przejeżdżające pod nim auta

04 maja 2021 | Źródło: Policia Federal / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Wraz z gruzem na samochody jadące pod walącym się wiaduktem w Mexico City spadały wagony metra. Akcję ratowniczą przerywało niestabilne położenie wiszących nad głowami ratowników wagonów. Według władz miasta 23 osoby zginęły w wyniku zawalenia się wiaduktu napowietrznego odcinka metra na ruchliwej ulicy w Mexico City. Dziesiątki innych osób zostało rannych w wypadku w poniedziałek wieczorem.

Fot. Policia Federal

Wiadukt uderzył w przejeżdżające pod nim samochody około 22:30 czasu lokalnego (ok. godz. 5.20 we wtorek czasu polskiego), w pobliżu stacji Olivos w południowo-wschodniej części stolicy Meksyku, wzniecając gęste chmury pyłu i zrzucając tony gruzu. Co najmniej dwa wagony kolejowe zwisały niebezpiecznie z zawalonego wiaduktu.

Ratownicy szukali ocalałych. Wkrótce po wypadku musieli jednak  przerwać pracę ze względu na ryzyko, że więcej części wiaduktu kolejowego i innych wagonów może spaść na jezdnię.Na miejsce katastrofy sprowadzono ciężki dźwig samojezdny, który pomógł ustablizować zwisające części wiaduktu i wagony metra, umozliwiając tym samym dostęp do pozostałych ofiar. 

Fot. Policia Federal

Pierwsze informacje płynące od władz Mexico City mówiły o 13 zabitych i około 70 osobach rannych. Później poinformowano media najpierw o 20, a następnie o 23 ofiarach śmiertelnych, wśród nich są również dzieci. Hospitalizowano 49 osób poszkodowanych w wypadku, w tym siedem z nich jest w ciężkim stanie.

Linia metra 12, która przebiega przez zawalony wiadukt, została zbudowana około dziesięciu lat temu. Jak informują miejscowe media podobno lokalni mieszkańcy 12 lat temu wskazywali na uszkodzenia filarów na trasie linii metra. Pojawiały się również zarzuty korupcji przy budowie trasy. W 2014 roku, niedługo po uruchomieniu linii 12, na kilka miesięcy zawieszono działalność z powodu remontu.

Metro w Mexico City jest drugim co do wielkości systemem metra w Ameryce Północnej po metrze w Nowym Jorku. W 2019 r. przewiozło 1,6 mld pasażerów.