Burmistrz rumuńskiego Iasi z wizytą w PESA i Bydgoszczy.

Burmistrz rumuńskiego Iasi z wizytą w PESA i Bydgoszczy.

06 maja 2021 | Źródło: Pesa Bydgoszcz SA
PODZIEL SIĘ

Burmistrz Iasi, historycznej stolicy Rumunii przyjechał do Bydgoszczy by w bydgoskich zakładach zapoznać się produkcją tramwajów, które Pesa dostarczy do tego miasta. Z władzami Bydgoszczy rozmawiał o doświadczeniach w  realizacji polityki transportowej i możliwościach współpracy obu miast.

Fot. PESA Bydgoszcz

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego  taboru.

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Iasi w 2020 roku. Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy Swing jest już gotowy i rozpoczął testy homologacyjne. Burmistrz Mihai Chirica  przyjechał do Bydgoszczy w towarzystwie Ambasadora Rumunii w Polsce Ovidiu Dranga. Najpierw w bydgoskiej fabryce obejrzeli pierwszy gotowy tramwaj oraz zwiedzili halę, w której trwa produkcja kolejnych tramwajów dla Iasi, a później w bydgoskim ratuszu razem z przedstawicielami PESA spotkali się z władzami miasta. Rozmowy dotyczyły nie  tylko doświadczeń w realizacji polityki transportowej,  inwestycji w nowe linie tramwajowe czy Inteligentnego Systemu Transportowego, ale także możliwości współpracy obu miast w różnych dziedzinach. Iasi, podobnie jak Bydgoszcz, stawia w transporcie publicznym na komunikację tramwajową. Po zakończeniu modernizacji i budowy nowych linii chce sukcesywnie wymieniać stary tabor, a pierwsze nowoczesne tramwaje dla historycznej stolicy Rumunii pochodzić będą właśnie z bydgoskiej PESA. 

Fot. PESA Bydgoszcz

 

Burmistrz Mihai Chirica, po obejrzeniu pierwszego, gotowego już  Swinga dla Iasi podkreślał europejski standard tramwaju, wyposażonego w nowoczesne systemy sterowania, jego design oraz bezpieczeństwo i komfort jakie pojazd zapewnia pasażerom.

„- Chciałbym podkreślić, że dla nas, mieszkańców Iasi, tramwaje Pesa Swing  stanowią historyczny moment i wyznaczą nowe standardy transportu publicznego.  Za wsparcie w realizacji tej umowy dziękuję Panu Ambasadorowi Rumunii w Polsce, a za ciepłe przyjęcie kierownictwu Pesa i Urzędowi Miasta Bydgoszczy, a zwłaszcza Panu Prezydentowi Rafałowi Bruskiemu.- „

„ - Cieszę się, że mogę gościć burmistrza Iasi w Bydgoszczy. Tym bardziej, że bezpośrednim powodem wizyty nad Brdą jest kontrakt Pesy na dostawę tramwajów do historycznej stolicy Rumunii, Iasi. Pesa to jeden z naszych ambasadorów i jako bydgoszczanin mogę tylko być dumny, że nowoczesnymi i komfortowymi tramwajami z Bydgoszczy podróżować będą już niebawem mieszkańcy Iasi. W Bydgoszczy konsekwentnie inwestujemy w transport szynowy i nowoczesny tabor – komunikacja tramwajowa jest nie tylko szybka i komfortowa ale i ekologiczna.” - powiedział po spotkaniu Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. 

Fot. PESA Bydgoszcz

 

W czasie spotkania w bydgoskim ratuszu ustalono, że w najbliższym czasie wydziały odpowiedzialne w obu urzędach za kontakty międzynarodowe określą potencjalne obszary współpracy, tak by mogli z niej skorzystać przede wszystkim mieszkańcy obu miast. Nie wykluczone, że zacieśnienie tej współpracy zbiegnie się z dostawą pierwszych tramwajów z Bydgoszczy do Iasi. 

„ - To kolejna wizyta naszych zagranicznych partnerów w Bydgoszczy, która pokazuje, że relacje gospodarcze mogą otwierać nowe możliwości współpracy. W naszym przypadku jest to możliwe dzięki wsparciu władz miasta, na które zawsze jako firma możemy liczyć.” - podkreślił Prezes Pesa Krzysztof Zdziarski. 

Wyprodukowany już Swing dla Iasi rozpoczął właśnie testy homologacyjne, w najbliższych dnia przeprowadzone zostaną między innymi jazdy próbne na bydgoskich liniach tramwajowych. Pierwsze trzy tramwaje mają dotrzeć do Rumunii w sierpniu tego roku. 

„ - Konsekwentnie realizujemy założony plan produkcji. Od potwierdzenia zamówienia przez władze Iasi minęło 10 miesięcy, pierwszy tramwaj jest gotowy, a dostawy będą realizowane zgodnie z harmonogramem.” - podkreśla Marcin Grzyb,  dyrektor sprzedaży lekkich pojazdów szynowych PESA.

Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.