Projekt nowej hali serwisowej Kolei Dolnośląskich już gotowy, czas wyłonić wykonawcę.

Projekt nowej hali serwisowej Kolei Dolnośląskich już gotowy, czas wyłonić wykonawcę.

12 maja 2021 | Źródło: Koleje Dolnośląskie
PODZIEL SIĘ

Prace nad rozbudową zaplecza technicznego Kolei Dolnośląskich w Legnicy nabierają tempa. Spółka odebrała już projekt nowej hali, a 12 maja wszczęła postępowanie, które ma wyłonić wykonawcę planowanej hali serwisowej przy ul. Pątnowskiej. Całość inwestycji ma kosztować niemal 45 mln zł.

Wizualizacja hali serwisowej Kolei Dolnośląskich

Koleje Dolnośląskie ogłosiły przetarg na wykonawcę inwestycji, który będzie odpowiedzialny za rozbudowę zaplecza technicznego przy ul. Pątnowskiej w Legnicy. Nowa hala serwisowa składać się będzie z czterech torów o długości 120 metrów oraz jednego toru przeznaczonego na całoroczną, nowoczesną myjnię automatyczną.

Rozbudowa zaplecza technicznego pozwoli nam na większą niezależność dzięki możliwości samodzielnego przeprowadzania przeglądów taboru wyższego rzędu. Zależy nam na podniesieniu standardu naszych pojazdów oraz komfortu podróży pasażerów - zaznacza Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. - Inwestycja w centrum serwisowe będzie mieć wpływ na zmniejszenie kosztów obsługi serwisowej taboru, zmniejszenie zużycia energii, a także bezpieczną i sprawną realizacją przeglądów i napraw oraz szybszym reagowaniem na występujące awarie.

Rozpoczęcie rozbudowy zaplecza technicznego planowane jest na trzeci kwartał 2021 r. W związku z szerokim zakresem przedsięwzięcia, uruchomienie funkcjonalnego kompleksu serwisowo-remontowego przewidywane jest na pierwszy kwartał 2023 r.

Wizualizacja hali serwisowej Kolei Dolnośląskich

Gotowy projekt nowej hali

W toku trwających prac eksperckich zaakceptowano również projekt hali serwisowej. Za jego opracowanie odpowiedzialne jest krakowska pracownia F-11, która została wyłoniona w ramach przetargu w 2020 r.

Nowa hala zwiększy możliwości serwisowe spółki. Na wyposażeniu hali znajdzie się przede wszystkim nowoczesna myjnia automatyczna oraz specjalistyczny sprzęt do obsługi i serwisowania taboru w tym m.in.: tokarka podtorowa, instalacja do opróżniania nieczystości i nowa stacja paliw. W celu usamodzielnienia prac serwisowych, centrum wyróżniać będzie system, dzięki któremu możliwe będą przeglądy pojazdów do poziomu P4.

Wizualizacja wnętrza hali serwisowej Kolei Dolnośląskich

Dofinansowanie z środków europejskich

- Najnowsza inwestycja Kolei Dolnośląskich to kolejny krok ku polepszeniu usług transportowych na Dolnym Śląsku - komentuje Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego. - Obok powiększającego się taboru i rewitalizacji nowych połączeń, rozbudowa hali serwisowej sprawia, że nasz region staje się coraz bardziej niezależny w kontekście rozwoju transportu kolejowego. Wszystkie te działania mają spójny charakter i jeden wspólny cel – podwyższenie standardu usług w województwie - dodał.

Łączna kwota inwestycji wyniesie niemal 45 mln złotych, z czego 14 mln złotych stanowić będzie wkład własny Kolei Dolnośląskich. Zamówienie jest dofinansowane ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Spółka czeka na oferty firm zainteresowanych realizacją projektu do 15 czerwca 2021 roku. W ramach przetargu wyłoniony zostanie wykonawca, który zaproponuje najkorzystniejszą ofertę.