„W kierunku zielonych podróży” litewska kampania wspierająca zrównoważony transport

„W kierunku zielonych podróży” litewska kampania wspierająca zrównoważony transport

16 maja 2021 | Źródło: LTG Link
PODZIEL SIĘ

LTG Link, oddział pasażerski litewskiego przewoźnika kolejowego u progu sezonem wakacyjnego i urlopowego rozpoczął kampanię „W kierunku zielonych podróży”, w której zwraca uwagę na zrównoważoną mobilność i zachęca do korzystania z kolei, co ma niebagatelny wpływ na środowisko. Firma w najbardziej przyjazny sposób udekorowała trzy elektryczne zespoły trakcyjne wyprodukowane przez czeską Škodę, okleiną z motywami podkreślającymi ekologiczny wymiar podróżowania koleją.

Fot. LTG Link

Od 06 maja br. tak specjalnie udekorowane składy zaczęły kursować na trzech w pełni zelektryfikowanych odcinkach litewskiej sieci kolejowej:  Wilno - Kowno, Wilno - Troki, Wilno - Kena.

„Powinniśmy nie tylko mierzyć ślad węglowy pozostawiony przez konsumowane przez nas przedmioty i ich odpady - nie mniej ważne jest, jaki wpływ na przyrodę będzie miał wybrany przez nas sposób podróżowania. Paradoksalnie, gdy chcemy wydostać się z miasta, cieszyć się otoczeniem lasów i jezior, najczęściej nie wybieramy przyjaznego środowisku sposobu podróżowania. Tym projektem zachęcamy do myślenia, że ​​musimy nie tylko czerpać z pięknej przyrody Litwy - szukać odpoczynku, spokoju, świeżego, czystego powietrza - ale powinniśmy również starać się, aby nasza ucieczka do natury była wolna od zanieczyszczeń - poróżowanią pociągiem" - mówi Linas Baužys, CEO LTG Link.

L. Baužys zauważa, że ​​transport kolejowy w Europie odpowiada za zaledwie 0,4% emisji gazów cieplarnianych z CO2 całego sektora transportu, a pociągi elektryczne LTG Link generują zerową emisję CO2, są bowiem zasilane energią elektryczną powstałą z odnawialnych źródeł energii.

Fot. LTG Link

 

„Powiedzieliśmy, że wszystkie nowe pociągi będą elektryczne. Co prawda pociągi z silnikiem Diesla, w porównaniu do innych pojazdów, są nadal jednymi z najbardziej przyjaznych dla środowiska, ale pociągi elektryczne są jego najlepszymi przyjaciółmi, ponieważ po podróży nie pozostawiają po sobie śladu zanieczyszczeń. Obecnie kupujemy nowe pociągi, z których część będzie elektryczna, a część akumulatorowa. Będziemy mogli nimi podróżować od 2024 r. - przewiduje się, że do tego czasu odcinek kolejowy Wilno-Kłajpeda zostanie zelektryfikowany, a więc nad morze dojedziemy pociągiem w pełni ekologicznym - podsumowuje L. Baužys.

LTG Link od 2019 roku jest częścią Litewskiej Grupy Kolejowej. Działa jako odrębna firma odpowiedzialna za przewozy pasażerskie. Celem firmy jest uczynienie kolei pierwszym wyborem dla podróżnych, zachęcenie do wyboru wygodnego, bezpiecznego i przyjaznego dla środowiska pojazdu - pociągu.

Od kilku lat liczba pasażerów LTG Link systematycznie rośnie, a w 2019 roku na podróż pociągiem zdecydowała się rekordowa liczba - 5,5 mln osób.