PKP Intercity we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej optymalizuje proces zarządzania taborem

PKP Intercity we współpracy z Operatorem Chmury Krajowej optymalizuje proces zarządzania taborem

17 maja 2021 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity pracuje nad narzędziem informatycznym pomagającym w sprawnym zarządzaniu taborem. W tym celu przewoźnik podpisał list intencyjny z Operatorem Chmury Krajowej, najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku.

Podpisanie listu intencyjnego. Fot. Marcin Kmieciński PAP

Przedmiotem podpisanego listu intencyjnego jest realizacja opracowywanego przez PKP Intercity projektu „Wizualizacja pracy taboru”. Jego celem jest opracowanie i wdrożenie narzędzia informatycznego w chmurze publicznej służącego do tworzenia harmonogramów technicznej obsługi floty oraz wizualizacji przyszłej dostępności taboru. Rozwiązanie ma zoptymalizować jego wykorzystanie oraz określić potrzeby w zakresie okresowych przeglądów technicznych od trzeciego do piątego poziomu utrzymania.

Opracowywane rozwiązanie informatyczne pozwoli na precyzyjne zarządzanie okresami wyłączania pojazdów na cykliczne przeglądy techniczne. Dzięki temu zoptymalizowany zostanie proces wykorzystania taboru z uwzględnieniem aktualnych potrzeb, co będzie miało duże znaczenie np. podczas letniego okresu wzmożonego ruchu.

 

źródło: PKP Intercity

 

W ramach kontynuacji strategii taborowej „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Spółka zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Plany obejmują inwestycje w wagony, nowoczesne lokomotywy, elektryczne zespoły trakcyjne, a także piętrowe składy wagonowe typu push-pull. Potężne inwestycje w nowoczesne pociągi będą napędzać dalszy rozwój kolei jako najbardziej ekologicznego środka transportu zbiorowego, wpisującego się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu. Rozwiązanie informatyczne pozwoli na sprawniejsze zarządzanie parkiem taborowym PKP Intercity, co w odniesieniu do realizowanych inwestycji jest bardzo ważne.

Opracowywane rozwiązanie informatyczne, przy wdrożeniu którego chcemy współpracować z Operatorem Chmury Krajowej, będzie bardzo użyteczne przy prognozowaniu naszych możliwości taborowych w określonym czasie. Dbamy o najwyższe bezpieczeństwo podróży, dlatego część taboru jest czasowo niedostępna ze względu na wykonywane okresowe przeglądy techniczne i jednocześnie przygotowujemy się do systematycznego zwiększania liczby uruchamianych połączeń i wzrostu liczby pasażerów. Opracowywanie narzędzie będzie w tym bardzo pomocne  – tłumaczy Adam Laskowski, Członek Zarządu PKP Intercity.

Chmura Krajowa jest najbardziej wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań chmury obliczeniowej na polskim rynku. Jej misją jest przyspieszenie cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw i instytucji publicznych. OChK świadczy usługi z własnej Platformy Chmury Krajowej oraz jest strategicznym partnerem dwóch globalnych dostawców chmury obliczeniowej Google i Microsoft.

Rozwiązanie, które wspólnie przygotowujemy pokazuje jak nowoczesna technologia może skutecznie pomóc w usprawnieniu zarządzania w organizacjach, dysponujących licznym taborem czy innym, wymagającym okresowych przeglądów i serwisowania sprzętem. PKP Intercity przeciera w ten sposób szlaki innym przewoźnikom, a zarazem dowodzi, że nawet przedsiębiorstwo z „tradycyjnych” branż może zwinnie wykorzystywać dostępne w chmurze publicznej, takiej jak Google Cloud, rozwiązania technologiczne do realizacji swoich strategicznych celów biznesowych i istotnej poprawy jakości świadczonych usług. Biorąc pod uwagę skalę planowanych inwestycji w nowoczesny tabor widzimy olbrzymi potencjał do realizacji kolejnych wspólnych projektów  - mówi Dariusz Śliwowski, wiceprezes Operatora Chmury Krajowej.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Dziś, 17 maja po południu na trasę Tarnów – Muszyna / Krynica Zdrój wracają pociągi. Dziś, 17 maja po południu na trasę Tarnów – Muszyna / Krynica Zdrój wracają pociągi.
Następny artykuł Elektryczne pojazdy dla Kolei Czarnohrońskiej po skomplikowanej podróży dotarły na miejsce. Elektryczne pojazdy dla Kolei Czarnohrońskiej po skomplikowanej podróży dotarły na miejsce.