Ostrawa protestuje przeciwko użeglowieniu Odry do Kędzierzyna Koźla

Ostrawa protestuje przeciwko użeglowieniu Odry do Kędzierzyna Koźla

18 maja 2021 | Źródło: zdopravy.cz / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Władze Miasta Ostrawy wystosowały pismo do czeskiego Ministerstwa Transportu, w którym wyraziły sprzeciw wobec kontynuacji przygotowania projektu szlaku żeglugowego Dunaj - Odra - Łaba (DOL), w tym użeglowienia Odry do Ostrawy. Podobne pismo otrzymało również województwo morawsko-śląskie, w którym miasto wezwało do zniesienia rezerwy terytorialnej na tę budowę. Poinformował o tym na Twitterze burmistrz Ostrawy Tomáš Macura. Uczynił to zgodnie z zeszłoroczną decyzją Rady Miasta, która jednogłośnie odrzuciła wspomniany projekt.

Wizualizacja żeglowności Odry. Źródło: Zdopravy.cz / Ministerstow Transportu Republiki Czeskiej

Miasto zwraca uwagę, że budowa miałaby ogromne konsekwencje dla ekosystemu i środowiska wokół rzeki Odry, która przepływa przez Ostrawę, a jednocześnie wpłynęłaby negatywnie na urbanistykę miasta.

Zdaniem burmistrza Macury kanał żeglugowy na Odrze to zbędny, przestarzały projekt, który swoją koncepcją należy do XIX wieku, a nie do XXI wieku. Według niego projekt stworzyłby kolejną barierę w mieście i oznaczałby ogromne obciążenie dla środowiska.

Miasto obawia się, że skutki budowy kanału na Odrze będą znaczące nie tylko w miejscach budowy, ale na całym jej biegu. Ponoć budowa zagroziłaby siedliskom i wpłynęłaby na wody gruntowe, w tym źródła wody pitnej. Przedstawiciele Ostrawy obawiają się również, że budowa wpłynie na fundamenty nowych budynków i może zakłócić statykę istniejących budynków.

W ubiegłym roku budowa kanału żegkugowego na Odrze z Kędzierzyna Koźla w Polsce do Svinova w czeskiej Ostrawie została zatwierdzona przez rząd. Użeglowienie Odry od Polski do Ostrawy to jedyny odcinek planowanego kanału Dunaj - Odra, na którym trwają intensywne przygotowania. Według ministerstwa Okręg Morawsko-Śląski oferuje wyjątkową możliwość połączenia wszystkich rodzajów transportu.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przewozy towarowe Kolei Kazachstańskich w ciągu czterech miesięcy 2021 roku wzrosły o 3,1% Przewozy towarowe Kolei Kazachstańskich w ciągu czterech miesięcy 2021 roku wzrosły o 3,1%
Następny artykuł Blisko dwa lata po przybyciu EZT Sirius z toru testowego w czeskim Velimie jedzie do Pragi Blisko dwa lata po przybyciu EZT Sirius z toru testowego w czeskim Velimie jedzie do Pragi