TurKol powitał Wiosnę na szlakach kolejowych południowo-zachodniej Polski.

TurKol powitał Wiosnę na szlakach kolejowych południowo-zachodniej Polski.

25 maja 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W dniach 21 - 23 maja w ramach oferty WIOSNA 2021 na kolejowe szlaki środkowej i południowo - zachodniej Polski wyruszył specjalny, historyczny pociąg pasażerski zorganizowany przez Turystykę Kolejową TurKol, ciągnięty przez lokomotywę serii SU42.Kalendarzowa wiosna nadeszła dokładnie dwa miesiące wcześniej (aura pokazała, że jedynie w kalendarzu), ale obostrzenia pandemiczne uniemożliwiły wcześniejsze wyjazd w weekendową podróż pociągiem.

Wjazd do stacji Bieniów. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

21 maja o godzinie 8.36 ze stacji w Koluszkach wyruszył specjalny turystyczny pociąg w którego skład wchodziła lokomotywa SU42-536, siedem wagonów pasażerskich pierwszej, drugiej i trzeciej klasy oraz wagon restauracyjny Wars. Trzydniowy przejazd, pierwotnie zaplanowany na przywitanie wiosny, w związku z obostrzeniami pandemicznym zorganizowany został w ostatni weekend. 

Na stacji Głogów. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Pociąg przejechał po odcinkach głównych i lokalnych linii kolejowych przebiegających po terenie południowo-zachodniej Polski. Miłośnicy podróżowania koleja mieli okazję przejechania liniami kolejowymi całkowicie zapomnianymi lub nie wykorzystywanymi w ruchu osobowym. Pasażerowie skorzystali  łącznie z 12 przejazdów na różnych odcinkach sieci kolejowej, w tym z wyjazdami z Koluszek, Piotrkowa Trybunalskiego, Częstochowy, Tarnowskich Gór, Wrocławia, Opola, Nysy i Prudnika oraz Głogowa, Żagania i Żar.

Na stacja Żary. Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Jak widać na zamieszczonych zdjęciach wykonanych przez uczestniczącego w wyprawie Adama Kupniewskiego, frekwencja dopisała, przystanki i stacje kolejowe oblegane były przez zainteresowanych podróżą historycznym pociągiem, nierzadko całe rodziny wybrały się w ten sentymantalny przejazd.  Redakcja wraz z Adamem Kupniewskim zaprasza do galerii zdjęć dokumentujących to wydarzenie.