Wiadukt drogowy nad torami w Toporze na Rail Baltica oddany do użytku.

Wiadukt drogowy nad torami w Toporze na Rail Baltica oddany do użytku.

26 maja 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Wiadukt nad torami w Toporze od dziś zwiększa bezpieczeństwo i sprawność w ruchu kolejowym i drogowym na trasie Warszawa - Białystok (Rail Baltica). Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. znacznie ułatwia mieszkańcom komunikację w regionie. Wiadukt jest jednym z 11 obiektów na trasie Rail Baltica w woj. mazowieckim, przewidzianych z projektu za 236 mln zł netto, dofinansowanego z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Fot. Artur Lewandowski / PKP PLK

Bezkolizyjne skrzyżowanie w Toporze, nad kolejową trasą z Warszawy do Białegostoku (Rail Baltica), PKP Polskie Linie Kolejowe S.A zbudowały za 17,5 mln. Inwestycja, podobnie jak 10 pozostałych obiektów, jest współfinasowana z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

- Modernizacja trasy Rail Baltica, linii ważnej w ruchu regionalnym i dalekobieżnym, to rozwój kolei – atrakcyjnego i ekologicznego środka transportu. Budowa bezkolizyjnych skrzyżowań – takich, jak otworzone dziś w Toporze, zwiększa również poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym oraz poprawia warunki życia mieszkańców - powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Wiadukt w Toporze. Fot. Artur Lewandowski / PKP PLK

Wiadukt w Toporze zwiększa bezpieczeństwo na kolejowej trasie, przygotowanej do prędkości 160 km/h, ważnej w ruchu regionalnym i dalekobieżnym. Obiekt pozwala na swobodny przejazd nad torami i kierowcy nie muszą czekać przed zamkniętymi rogatkami. Usprawnił się ruch na drogach. Dzięki bezkolizyjnemu skrzyżowaniu droga krajowa nr 50 przebiega nad torami oraz drogą powiatową. Wiadukt wraz z drogami dojazdowymi ma 840 m długości. Dla kierowców są dwa pasy ruchu (po jednym w każdą stronę). Piesi bezpiecznie mogą korzystać z chodników. Zapewniona jest ścieżka rowerowa.

W Toporze na przystanku kolejowym planowana jest budowa przejścia pod torami. Mieszkańcy zyskają jeszcze lepszy i bezpieczniejszy dostęp do peronów, m. in. dzięki pochylniom.

Przystanek kolejowy w Toporze. Fot. Mirosław Siemieniec

11 bezkolizyjnych skrzyżowań zwiększa bezpieczeństwo na kolejowej trasie Rail Baltica

Na linii kolejowej pomiędzy Warszawą a granicą województwa PLK zaplanowały budowę 11 bezkolizyjnych przepraw przez tory. Od jesieni 2019 roku można już korzystać z przejść podziemnych w Jasienicy Mazowieckiej i Łochowie. Zaawansowane są budowy dwóch wiaduktów drogowych w Łochowie i jednego w Małkini. Prace będą jeszcze prowadzone w: Zielonka – tunel drogowy; Kobyłka Ossów – wiadukt drogowy; Kobyłka – tunel drogowy; Tłuszcz – wiadukt drogowy; Mokra Wieś – wiadukt drogowy. Bezkolizyjne skrzyżowania budowane są dzięki projektowi „Prace na linii E75 na odcinku Sadowne - Czyżew wraz z robotami pozostałymi na odcinku Warszawa Rembertów - Sadowne”,  współfinansowanemu z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Wartość projektu to 236 mln zł netto, Dofinansowanie ze środków UE wynosi 86 proc.

11 bezkolizyjnych skrzyżowań na mazowieckim odcinku trasy Rail Baltica, to jeden z projektów realizowanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na linii ważnej dla europejskiej i krajowej sieci kolejowej. Korzystamy już efektów prac na trasie Warszawa - Czyżew. W ubiegłym roku rozpoczęły się prace na odcinku Czyżew - Białystok. Przygotowywane są realizacje na kolejnych odcinkach od stolicy Podlasia do granicy państwa.