Ruszaj w podróż z aplikacją mObywatel

Ruszaj w podróż z aplikacją mObywatel

28 maja 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

W cyfrowym portfelu na dokumenty, czyli aplikacji mObywatel, pojawiły się nowe dokumenty. To bilety sześciu przewoźników kolejowych, kupione w serwisach PKP Informatyka, w tym na BILKOM.pl.

mObywatel

- Z aplikacji mObywatel korzysta już ponad 2,8 miliona Polaków. Stale pracujemy nad tym, aby była jeszcze lepsza i jeszcze bardziej użyteczna - mówi minister Marek Zagórski, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. - Konsekwentnie dodajemy do niej nowe usługi. Tym razem to bilety kolejowe, wkrótce kolejne nowości – dodaje.

Podróż z mObywatelem

Podróżujący pociągami zyskali kolejny powód, dla którego warto pobrać i korzystać z aplikacji mObywatel. Od 2019 r. można się nią legitymować w trakcie kontroli biletów. Od teraz bilety kolejowe można także w niej znaleźć.

- Aplikacja mObywatel to narzędzie, które ułatwia życie Polkom i Polakom w coraz szerszym zakresie. Możliwość łatwego elektronicznego zakupu biletów kolejowych to kolejny przykład, jak administracja publiczna może wspierać rozwój rozwiązań cyfrowych dostępnych dla zwykłych obywateli. Gratuluję spółce PKP Informatyka, która należy do Grupy PKP pomysłu i realizacji. Integracja z serwisem BILKOM to ważne zadanie. Cieszę się, że zostało wykonane przez polską firmę. W Ministerstwie Aktywów Państwowych namawiamy spółki Skarbu Państwa do inwestycji w nowoczesne technologie, w rozwój cyfrowych kompetencji, bo to jest nasza przyszłość - mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

- „BILKOM – bilety kolejowe” to nowa usługa w naszej aplikacji, dzięki której w telefonie znajdziemy bilety na przejazdy kupione w systemie PKP Informatyka – w serwisach BILKOM.pl i bilet.wielkopolskiebilety.pl. To dostęp do biletów takich przewoźników jak: PKP Intercity, POLREGIO, PKP SKM w Trójmieście, Łódzka Kolej Aglomeracyjna, Koleje Wielkopolskie czy Koleje Małopolskie - tłumaczy minister Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM. - Dzięki naszej aplikacji, podczas podróży pociągiem, można od teraz nie tylko wylegitymować się podczas kontroli biletów, ale i bilety pokazać - dodaje. 

Co zrobić, aby móc skorzystać z nowej usługi? Wystarczy mieć konto w serwisach BILKOM.pl lub bilet.wielkopolskiebilety.pl. Aby wyświetlić bilet w mObywatelu, system musi wiedzieć, że opłatę za przejazd wnosi użytkownik aplikacji. W tym celu należy sparować mObywatela z systemem PKP Informatyka. Parowanie aplikacji sprowadza się do zeskanowania kodu QR i oznaczenia zgody na przekazanie danych z biletu do mObywatela.
To nic trudnego – zobaczcie, jak to zrobić.

 

 

WAŻNE!  W aplikacji nie znajdziecie biletów kupionych w kasach, biletomatach oraz w innych systemach. Dlaczego? Nie są powiązane z osobą kupującą bilet.

Drugą ważną informacją jest to, że bilety w aplikacji dostępne są w trybie online. Oznacza to, że podczas kontroli musicie mieć dostęp do internetu. Twórcy aplikacji pracują nad tym, aby to nie było konieczne – wkrótce kupiony bilet będzie można pobrać z mObywatela (np. przed podróżą) i zapisać w telefonie.

Na dobrej drodze

W przyszłości, w ramach rozbudowy i integracji systemu BILKOM z przewoźnikami kolejowymi oraz ich systemami sprzedaży, w mObywatelu będzie można przechowywać bilety kupione również u kolejnych przewoźników.

Co więcej, także wkrótce w serwisie BILKOM będzie można potwierdzić swoje dane korzystając z… mObywatela – na podobnej zasadzie, jak podczas logowania do systemu eUrzędu Skarbowego.

- Przy zakupie biletu w BILKOM można skorzystać także z dodatkowych usług kolei funkcjonujących pod marką PKP Mobility, do których zaliczamy parkingi przydworcowe zarządzane przez PKP S.A., a także dostęp do usług współdzielonych - car-sharing, a docelowo także bike-sharing – oraz znajdujące się przy dworcach stacje ładowania pojazdów elektrycznych. Poprzez integrację i rozwój usług cyfrowych PKP S.A. we współpracy z PKP Informatyka dążą do tego, aby dostarczyć pasażerom i klientom dworców nowy standard obsługi i jakości, zgodny z trendami związanymi z elektromobilnością czy multimodalnością podróży - dodaje Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

- BILKOM jest obecnie jedynym serwisem sprzedaży biletów kolejowych z możliwością sprzedaży optymalnej oferty w ramach Wspólnego Biletu i Pakietu Podróżnika. Docelowo stanowić będzie platformę technologiczną dla wielu kanałów sprzedaży - nie tylko serwisu www, ale również biletomatów czy kas. Realizacja tych założeń opiera się na integracji danych do tej pory dostępnych w wielu systemach, oferowaniu usług powiązanych z obsługą informacyjną i bezpieczeństwem pasażera na dworcach, w ramach kompleksowej obsługi podróżnych - wyjaśnia Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka sp. z o.o.

A teraz najważniejsze – jak dodać usługę „BILKOM – bilety kolejowe” do aplikacji mObywatel”?

  • Krok 1 – jeśli jeszcze nie ma aplikacji mObywatel – pobierz ją na swój telefon:
  • Krok 2 – zainstaluj aplikację mObywatel lub – jeśli ją masz – zaktualizuj do najnowszej wersji
  • Krok 3 – zaloguj się do aplikacji
  • Krok 4 – na pulpicie aplikacji wybierz „Dodaj pierwszy dokument” (jeśli korzystasz z aplikacji pierwszy raz) lub „Dodaj dokument” (jeśli już z niej korzystasz).   Z listy dostępnych usług i dokumentów wybierz „BILKOM – bilety kolejowe”.

Gotowe!

Będą kolejne nowości

Aplikacja mObywatel jest bezpłatna, dobrowolna i bezpieczna. Przygotowuje ją zespół NASK. Korzysta z niej już ponad 2,8 miliona osób. W zależności od tego, jaki masz telefon – możesz ją pobrać ze sklepów Google Play lub AppStore.

Jeśli jeszcze nie znasz naszej aplikacji – oto, co w niej znajdziesz:

  • mObywatel (mTożsamość), czyli odzwierciedlenie danych z dowodu osobistego. Można z niej korzystać wszędzie tam, gdzie nie jesteśmy wprost zobowiązani do okazania dowodu osobistego lub paszportu, np. podczas kontroli biletów w pociągu lub przy odbiorze przesyłki poleconej na poczcie.
  • mPrawo Jazdy - cyfrowy dokument z odwzorowaniem Twoich uprawnień do prowadzenia pojazdów. mPrawo jazdy korzysta z aktualnych danych, które znajdują się w rejestrach państwowych.
  • mPojazd, czyli odzwierciedlenie danych z dowodu rejestracyjnego, polisy OC i karty pojazdu. Usługa pokazuje informacje o obowiązkowym ubezpieczeniu OC pojazdu – w tym nazwę ubezpieczenia, serię i numer polisy, okres ubezpieczenia oraz jego wariant. Mało tego, jeśli nie pamiętacie o terminach ważności posiadanego ubezpieczenia lub zbliżającego się przeglądu pojazdu – aplikacja na 30 dni przed terminem wygaśnięcia OC lub przed końcem ważności badania wyświetli Wam komunikat z przypomnieniem. W mPojeździe znajdziecie także dane pojazdu: markę i model, rok produkcji, numer rejestracyjny, numer VIN, termin badania technicznego.
  • eRecepty – dzięki nim, będąc w aptece, wystarczy tylko wybrać w telefonie, którą e-receptę chcecie zrealizować i pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR. Jeśli nie chcecie pokazywać ekranu telefonu, możecie podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty. Gotowe, recepta zrealizowana!
  • Zaświadczenie o szczepieniu przeciw COVID-19 – potwierdzenie jest wystawiane po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia. Jak wygląda dostępne w mObywatelu zaświadczenie? To przede wszystkim kod QR. Poza nim na zaświadczeniu znajdziesz także m.in. swoje zdjęcie (pochodzące z mObywatela/mTożsamości) i informację o ważności kodu (na zielonym tle – kod jest ważny, na czerwonym – kod stracił ważność).

Pracujemy już nad kolejnymi nowościami. Wkrótce w naszej aplikacji pojawią się Karta Dużej Rodziny, unijny Zielony Certyfikat oraz legitymacje emeryta i rencisty.

Pobierz mObywatela już dziś. Warto!

Więcej informacji o aplikacji na https://www.gov.pl/mobywatel

Kontakt z pomocą i obsługą techniczną biletów: https://bilkom.pl/kontakt

Ale to nie cała kolejowa przygoda publicznej aplikacji mobilnej. Pod koniec marca 2021 roku w mObywatelu udostępniona została Małopolska Karta Aglomeracyjna, która służy m.in. do okazywania biletów okresowych dostępnych dla pasażerów kolei podróżujących np. do Krakowa (do pracy lub szkoły).