Uroczysta premiera pociągu ŁKA "Anders" na dworcu Łódź Fabryczna

Uroczysta premiera pociągu ŁKA "Anders" na dworcu Łódź Fabryczna

28 maja 2021 | Źródło: IPN / Łódzka Kolej Aglomeracyjna
PODZIEL SIĘ

28 maja 2021 r. odbyła się uroczysta premiera pociągu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej "Anders" oraz otwarcie wystawy IPN pn. „W drodze na Monte Cassino” . Honorowym gościem wydarzenia była córka Generała Andersa, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech.

 

Fot. IPN

W 2021 r. przypada 80. rocznica powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki Jego determinacji było możliwe stworzenie armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż Jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie.

Pani Anna Maria Anders, córka Generała Andersa, ambasador RP we Włoszech.
Fot. Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną pragnąc upamiętnić zasługi gen. Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały na dworcu Łódź Fabryczna uroczystą premierę pociągu oraz otwarcie wystawy IPN pn. „W drodze na Monte Cassino” (będzie prezentowana do 29 czerwca br.). Honorowym gościem wydarzenia była córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu nadała pociągowi imię „Anders”.

Fot. Łukasz Kudlicki.

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Oddajemy hołd wszystkim, którzy walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów, do końca wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze.

To kolejny pociąg ŁKA z grafiką okolicznościową, który przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego wybitnych Polaków i historię naszego kraju.

Fot. Łukasz Kudlicki.

Po uroczystej premierze otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pn. „W drodze na Monte Cassino”, którą można oglądać w zachodniej hali dworca do 29 czerwca br.

Od 28 maja br. ŁKA „Anders” będzie kursował na trasach województwa łódzkiego, a jako ŁKA Sprinter w każdy weekend do Warszawy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Ruszaj w podróż z aplikacją mObywatel Ruszaj w podróż z aplikacją mObywatel
Następny artykuł Drugi EZT Stadlera typu FLIRT przeznaczony dla PKP Intercity odbywa już jazdy próbne Drugi EZT Stadlera typu FLIRT przeznaczony dla PKP Intercity odbywa już jazdy próbne