Dramat na przejeździe w Martianach. Trzej mężczyźni nie żyją, jedenastolatek walczy o życie

Dramat na przejeździe w Martianach. Trzej mężczyźni nie żyją, jedenastolatek walczy o życie

30 maja 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Na niestrzeżonym przejeździe drogowo - kolejowym w Martianach koło Kętrzyna (województwo warmińsko-mazurskie) samochod osobowy wjechał wprost pod nadjeżdżający pociąg PKP Intercity relacji Białystok - Gdynia. Trzej mężczyźni podróżujący autem zginęli, a kilkunastoletni chłopiec został ciężko ranny. Reanimowany, następnie podłączony do respiratora na pokładzie śmigłowca lotniczego pogotowia ratunkowego trafił do szpitala w Olsztynie.

Fot. Telewizja KTK

Jak poinformowała Policja, w sobotę 29 maja br. około godziny 16 kierujący Oplem Vectra, jadąc drogą gminną i nie zachowując ostrożności podczas przejeżdżania przez niestrzeżony jednotorowy przejazd kolejowy wjechał pod pociąg PKP Intercity relacji Białystok - Gdynia.

Fot. PSP Kętrzyn

 

Na miejscu zginął 21-letni kierowca oraz pasażerowie w wieku 43 i 23 lat. Czwarta osoba z tego auta, 11-letni chłopiec, był reanimowany. Po zaopatrzeniu przez zespół ratownictwa medycznego i podłączeniu do respiratora podtrzymującego oddychanie został przetransportowany śmigłowcem do szpitala w Olsztynie.

Fot. Telewizja KTK

 

Pociągiem relacji Białystok - Gdynia podróżowało 55 osób i obsługa pociągu. Żaden z pasażerów nie ucierpiał. Okoliczności tragedii wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratora.

W związku z wypadkiem w Martianach Przewozy Regionalne i PKP Intercity wprowadziły komunikację zastępczą.

Nie ma nieomal tygodnia, w którym Kurier Kolejowy nie informowałby o wypadku na przejeździe drogowo - kolejowym. Tylko w tym roku, jak wynika ze statystyk zarządcy infrastruktury podawanych na portalu kampanii Bezpieczny Przejazd, według stanu na dzień 10 maja na przejazdach / przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E miało miejsce 61 wypadków / kolizji, w których zginęło 11 osób, a ciężko ranne zostały 3 osoby. Wczoraj te dane uległy znaczącej i przerażającej zmianie.

Niestety mimo apeli i kampanii informacyjnych PKP PLK, włączenia się mediów branżowych i ogólnokrajowych nadal znajdują się ludzie bez wyobraźni i szacunku dla życia swojego i innych osób, którzy doprowadzają do tak dramatycznych zdarzeń. Wypadałoby się zastanowić, czy błąd nie tkwi gdzieś w systemie szkolenia i egzaminowania kandydatów na kierowców. Tu możemy więcej wymagać, edukować. Na głupotę i bezmyślność jeszcze nikt nie wynalazł lekarstwa, ale z pewnością nie wszyscy muszą otrzymywać uprawnienia do prowadzenia samochodów.  

Znak ten informuje, że na tym przejeździe kolejowym występuje tylko jeden tor.
Jeżeli przed przejazdem kolejowym bez zapór lub półzapór, ustawiono znak STOP, to krzyż 
świętego Andrzeja wyznacza w którym miejscu należy się zatrzymać, zanim przejedzie się przez przejazd.
Jeśli przejazd jest bez znaku STOP, to krzyż świętego Andrzeja wyznacza miejsce zatrzymania się,
w związku z ruchem pociągu, lub innego pojazdu szynowego na przejeździe kolejowym.
Fot. Telewizja KTK