Alstom wygrywa z hiszpańską firmą CAF przetarg na dostawę 42 pociągów na "Tren Maya" w Meksyku

Alstom wygrywa z hiszpańską firmą CAF przetarg na dostawę 42 pociągów na "Tren Maya" w Meksyku

01 czerwca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Francuski producent pociągów Alstom otrzymał zamówienie na dostawę 42 pociągów na przyszłą trasę Majów na meksykańskim półwyspie Jukatan. O uzyskanie kontraktu w międzynarodowym przetargu z francuzami rywalizowała hiszpańska firma CAF. „Tren Maya” ma na celu pobudzenie turystyki i gospodarki w południowo-wschodniej części kraju. Pociąg ma przewozić turystów między stanami Campeche, Chiapas, Tabasco, Quintana Roo i Jukatan. Budżet całego projektu to ponad 7 mld USD (inwestycje publiczno-prywatne), a Alstom wygrał przetarg na dostarczenie pociągów kwotą 36,6 mld pesos ( około 1,84 mld USD). Kontrakt przewiduje również powstanie warsztatów serwisowych.

Fot. Alstom

Tren Maya to projekt ponad 1500-kilometrowej linii kolei międzymiastowej w Meksyku, która miałaby przemierzać półwysep Jukatan. Linia kolejowa miałaby zaczynać się w Palenque w Chiapas i jechać na północny wschód w kierunku Cancún w Quintana Roo dwiema trasami, które otaczają półwysep. Pierwsza faza budowy Tren Maya rozpoczęła się w maju ubiegłego roku. Plany przewidują budowę 1554 km torów i 18 stacji.

Projekt linii kolejowej Tren Maya

Dzięki temu projektowi rząd lewicowego nacjonalistycznego prezydenta Andrésa Manuela Lópeza Obradora chce promować turystykę w biednej południowo-wschodniej części kraju. Według prognoz szacuje się, że z nowej sieci kolejowej będzie mogło korzystać rocznie około trzech milionów turystów. Z trasy powinny również korzystać pociągi towarowe i lokalne pociągi pasażerskie. Projekowi przeciwstawia się kilka organizacji zajmujących się ochroną środowiska i przedstawicieli społeczności tubylczych. W regionie znajduje się sześć miejsc światowego dziedzictwa UNESCO i pięć rezerwatów biosfery.

Pociągi mają być budowane w przejetej przez Alstom, fabryce Bombardier w meksykańskim mieście Ciudad Sahagún. Pierwsze jazdy testowe mają się odbyć w 2023 roku.

Jak poinformował meksykański Narodowy Fundusz Promocji Turystyki oferta konsorcjum z Alstomem w roli leadera była o 890 mln pesos niższa od drugiej oferty, hiszpańskiego producenta.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nowa stacja elektroenergetyczna PKP Energetyka powstanie na warszawskiej Pradze. Nowa stacja elektroenergetyczna PKP Energetyka powstanie na warszawskiej Pradze.
Następny artykuł Dwie lokomotywy PKP Intercity z "okiem smoka wawelskiego" promować będą Kraków Dwie lokomotywy PKP Intercity z "okiem smoka wawelskiego" promować będą Kraków