Nowa stacja elektroenergetyczna PKP Energetyka powstanie na warszawskiej Pradze.

Nowa stacja elektroenergetyczna PKP Energetyka powstanie na warszawskiej Pradze.

01 czerwca 2021 | Źródło: PKP Energetyka
PODZIEL SIĘ

Na podstawie umowy podpisanej przez PKP Energetyka S.A. i PSE S.A., w dniu 30 kwietnia 2021 r., w ciągu trzech najbliższych lat zrealizowana zostanie nowoczesna inwestycja, dzięki której sieć PKP Energetyka uzyska kolejny punkt przyłączenia do sieci przesyłowej PSE. Realizacja projektu przełoży się na wzrost mocy w sieci PKP Energetyka i wpłynie pozytywnie na jakość i pewność zasilania jej klientów.

Fot. PKP Energetyka

Nowa stacja PKP Energetyka, o parametrach 110/15 kV, powstanie w okolicach osiedla Golędzinów. Dla jej przyłączenia do sieci przesyłowej PSE rozbuduje rozdzielnię 110 kV w postaci stacji elektroenergetycznej (SE) 220/110 kV Praga, a PKP Energetyka wybuduje nową stację elektroenergetyczną Golędzinów oraz dwie linie kablowe, które połączą obie inwestycje.

Będzie to kolejny styk sieci PKP Energetyka z siecią Operatora Systemu Przesyłowego - PSE, wzmacniający możliwości inwestycyjne i zapewniający  jakość zasilania dla obecnych i przyszłych klientów rozwijającej się infrastruktury.

To już drugie, bezpośrednie przyłączenie PKP Energetyka do sieci przesyłowej, po RPZ Gołąbki , przyłączonym do SE 220/110 kV Mory.  Połączenia takie stabilizują pracę sieci PKP Energetyka, a dostawy energii czynią jeszcze bardziej bezpiecznymi i pewnymi.

„Cieszę się, że wspólnie z PSE będziemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne dostaw. Inwestycja  wpisuje się w Strategię 2030 PKP Energetyka, której ważnymi filarami są: zwiększanie mocy w naszej sieci dystrybucyjnej oraz wzrost satysfakcji klientów. Warto zaznaczyć, że nowa stacja będzie w pełni cyfrowa oraz zasilana  energią z OZE” - powiedział Marek Kleszczewski, członek zarządu PKP Energetyka.

Zgodnie z umową zakończenie realizacji przyłączenia wraz z budową nowej stacji elektroenergetycznej 110 kV/SN Golędzinów planowane jest na grudzień 2024 r.