"Lokomotywa Lojalnościowa" spółki Gysev w historycznej okleinie zaprezentowana w węgierskim Sopronie

"Lokomotywa Lojalnościowa" spółki Gysev w historycznej okleinie zaprezentowana w węgierskim Sopronie

01 czerwca 2021 | Źródło: Gysev Zrt. / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Lokomotywa Lojalnościowa została zaprezentowana na stacji kolejowej Sopron na Węgrzech. Za pomocą tematycznie oklejonej lokomotywy Siemens Taurus węgiersko - austriacki przewoźnik GYSEV Zrt. uczcił  100. rocznicę plebiscytu w Sopron w 1921 r. Na lokomotywie oprócz nazwy Sopron i nazw miejscowości, kórych dotyczył plebiscyt widnieje napis „Civitas Fidelissima” - „Najbardziej Lojalne Miasto”.

Fot. Balázs Magyar

Po zakończeniu I wojny światowej na mocy ustaleń podpisanych 4 czerwca 1920 roku w pałacu Grand Trianon w Wersalu (stąd nazwa - Traktat z Trianon)  Węgry utraciły nie tylko dostęp do morza, ale także dwie trzecie terytorium (z 325 tys. do 93 tys. km kw.) i 13 mln mieszkańców (z 21 mln), którzy zostali wcieleni do sąsiednich państw.

Zgodnie z zapisami traktatu teren Burgenlandu przypadł Austrii. Do objęcia tego terenu przez austriacką administrację jednak nie doszło. Na spornym terenie wybuchło zbrojne powstanie, w wyniku którego 4 października 1921 roku niepodległość proklamował, nieuznany na arenie międzynarodowej, Palatynat Litawski. W wyniku  długotrwałych negocjacji i po mediacji Włoch ostatecznie niemal cały Burgenland przypadł Austrii. Jedynym ustępstwem na rzecz Węgrów było przeprowadzenie plebiscytu w największym ośrodku regionu, Sopronie i w ośmiu okolicznych miejscowościach.

Głosowanie odbyło się między 14 a 16 grudnia 1921 r. i zgodnie z ostatecznym wynikiem region Sopron pozostał częścią Węgier. Sopron otrzymał tytuł „Civitas Fidelissima” – „Najbardziej Lojalne Miasto”, a bramę w południowej części Wieży Ognia nazwano Bramą Lojalności.

"Lokomotywa Lojalnościowa". Fot. Gysev Krt

 

Plany oklejenia lokomotywy zostały opracowane wspólnie przez GYSEV Zrt. i gminę Sopron. Na czerwono-biało-zielonej lokomotywie, na tle sylwetek charakterystycznych dla  miasta wież widnieje napis „Civitas Fidelissima”, „Najbardziej Lojalne Miasto”. Na malaturze naniesiono również nazwy miejscowości, których dotyczył plebiscyt z 1921 roku. Umieszczone pod sobą lata 1921, 2021 z dodanym poniżej zerem, odczytane w pionie dają liczbę 100. Zamieszczony został także herb Sopronu i logo stulecia wykonane przez miasto.

"Lokomotywa Lojalnościowa". Fot. Gysev Krt

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich promuje Europejski Rok Kolei Specjalny pociąg Kolei Dolnośląskich promuje Europejski Rok Kolei
Następny artykuł Trwają próby iluminacji świetnej na zabytkowym wiadukcie kolejowym w Lewinie Kłodzkim. Trwają próby iluminacji świetnej na zabytkowym wiadukcie kolejowym w Lewinie Kłodzkim.