Wagon normalnotorowy na transporterze już wkrótce pojawi się w pociągu "Koszalińskiej Wąskotorówki".

Wagon normalnotorowy na transporterze już wkrótce pojawi się w pociągu "Koszalińskiej Wąskotorówki".

02 czerwca 2021 | Źródło: Koszalińska Kolej Wąskotorowa
PODZIEL SIĘ

Po 21 latach, a może i nawet więcej, wagon normalnotorowy ponownie wjechał na wagon transporter wąskotorowy, a w najbliższym czasie spotkacie go na torach Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Fot. Koszalińska Kolej Wąskotorowa

Ma na stanie wagon - węglarkę normalnotorową, wcześniej odbudowała rampę do załadunku wagonów normalnotorowych na transportery. Po 21 latach przerwy Koszalińska Kolej Wąskotorowa znów może przewozić ładunki w wagonach normalnotorowych na transporterach. To kolejny krok do odbudowy potencjału zabytkowej kolejki. Przewoźnik zapewnia, że pociąg towarowo-osobowy na pewno zobaczycie na szlaku już latem tego roku.

Przewóz wagonu towarowego normatorowego na platformie ciągnionej przez lokomotywę Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej
 

 

Wagon transporter to specjalistyczny wąskotorowy wagon platforma, służący do przewozu wagonu normalnotorowego po linii wąskotorowej bez konieczności przeładunku przewożonych towarów. Załadunek wagonu normalnotorowego poprzez wtoczenie przez lokomotywę normalnotorową, przeciągnięcie za pomocą przeciągarki linowej lub lokomotywy wąskotorowej, odbywa się na specjalnej rampie załadowczej. Transportery mają formę niskiej platformy z umieszczonymi wewnątrz ramy stalowej dwoma wózkami trójosiowymi. Pierwsze transportery zostały wprowadzone  na obecnych ziemiach polskich przed II wojną światową. Po wojnie stosowano kilka sztuk przedwojennych transporterów posiadających wózki trzy i dwuosiowe.

Platforma do przewozu wagonów normalnotorowych koleją wąskotorową.

 

W długi weekend Koszalińska Kolej Wąskotorowa kursuje codziennie od 3 do 6 czerwca!

Wyjazd o godz.11.00 ze stacji wąskotorowej(ul.Kolejowa 4 w Koszalinie. W Rosnowie czeka plaża, siłownia pod chmurką, ognisko i plac zabaw dla dzieci. No i będą dostepne drezyny (płatne osobno na miejscu).

Powrót do Koszalina o godz. 14.30.  W pociągu obowiązują ulgi ustawowe a rowery wożone są bezpłatnie.

Czyli... przed nami weekend z zabytkową ciuchcią (123 lata działalności!) Rozkład jazdy i cennik na stronie:

http://waskotorowka.koszalin.pl/rozklad-jazdy/

http://waskotorowka.koszalin.pl/cennik/

Fot. Andrzej Kisiel