Powstała Rada Polityki IT, która będzie realizowała wspólną Politykę IT na polskiej kolei

Powstała Rada Polityki IT, która będzie realizowała wspólną Politykę IT na polskiej kolei

03 czerwca 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Przyjęcie przez kolejowe spółki wspólnej Polityki IT oraz powołanie struktur zarządczych w postaci Rady Polityki IT pozwoli wytyczyć kierunki współpracy uczestników rynku kolejowego w obszarze technik informatycznych. Działania te są odpowiedzią polskiej kolei na postępującą cyfryzację całego sektora i potrzebę zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego w Unii Europejskiej.

Fot. PKP S.A.

Podobnie jak dziś w najbliższych latach cyfryzacja w transporcie kolejowym oraz automatyzacja procesów będą stanowiły jedne z najistotniejszych wyzwań dla całego sektora. Zmiany, które czekają całą branżę, nie mogą się obyć bez sprawnie działającego i spójnego systemu teleinformatycznego, który zapewni wysoki poziom cyberbezpieczeństwa. Współpraca spółek kolejowych w tym obszarze jest zatem bardzo istotnym krokiem do osiągnięcia wskazanych celów. Biorąc to pod uwagę, przedstawiciele kolejowych spółek stworzyli założenia Polityki IT, a po jej sygnowaniu utworzyli Radę Polityki IT. Działania te stanowią gwarancję maksymalizacji efektów prowadzonych inwestycji oraz planowanych przedsięwzięć rozwojowych nie tylko w Grupie PKP, ale także w całym sektorze. Wprowadzanie nowych technologii, zdolność budowy kompetencji cyfrowych, optymalne wykorzystanie zasobów, efektywna wymiana informacji, bezpieczeństwo – to tylko niektóre kluczowe elementy budowy przewagi konkurencyjnej sektora transportu kolejowego w Polsce.

- Integracja, wspólne projekty, konsolidacja – w tym kierunku idzie dziś cały świat. Polska kolej, jeśli chce być nowoczesna, szybka i niezawodna, musi rozwijać się cyfrowo i teleinformatycznie. Cieszę się, że władze kolejowych spółek to rozumieją. W Ministerstwie Aktywów Państwowych na takie zintegrowane działania nadzorowanych przez nas podmiotów patrzymy z wielką przychylnością. Polskie firmy muszą tworzyć sojusze, działać wspólnie, rozwijać się cyfrowo i teleinformatycznie. Tylko wtedy będą konkurencyjne dla międzynarodowych gigantów. Gratuluję pomysłu, czekam na efekty. Te pozytywne efekty na pewno odczują też pasażerowie, a o to nam wszystkim przecież chodzi - mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Fot. PKP S.A.

- Dziś dużym wyzwaniem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i płynności ruchu kolejowego poprzez zastosowanie różnego rodzaju rozwiązań cyfrowych. Widząc duże znaczenie głównego zarządcy infrastruktury liniowej w procesie budowy spójnego systemu kolejowego, bardzo się cieszę, że PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. będą jednym z kluczowych sygnatariuszy Polityki IT i ufam, że wkład wiedzy i doświadczeń wnoszonych przez przedstawicieli tej spółki przyniesie wiele korzyści całej branży - mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu, pełnomocnik rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu.

Rada Polityki IT, jako struktura wykonawcza założeń i celów Polityki IT na polskiej kolei, jest przykładem integracji i współpracy sektora kolejowego, dzięki której osiągnięcie efektu synergii niewątpliwie przełoży się na skuteczniejszą realizację celów wynikających z tzw. IV pakietu kolejowego, czyli przepisów dotyczących m.in. konkurencji w transporcie kolejowym. Przyjęcie Polityki IT przez spółki z Grupy PKP oraz PKP PLK wskazuje na wolę współpracy i osiągania korzyści wynikających z synergii i współdzielenia obszarów środowiska teleinformatycznego. Wpisuje się to bardzo dobrze w budowę spójnego systemu kolejowego opartego o infrastrukturę liniową i systemy sterowania oraz planowania ruchu. Tego rodzaju rozwiązanie, tworzone z myślą o transporcie osób i towarów, będzie miało przełożenie na jakość świadczonych przez kolej usług, których odbiorcami są i pasażerowie, i przedsiębiorcy.

- Przyjęcie Polityki IT oraz powołanie Rady Polityki IT stanowią istotny krok w kierunku realizacji działań zmierzających do innowacyjnego zarządzania i rozwoju kompetencji służb IT kluczowych spółek kolejowych w sposób zapewniający jak najlepsze wsparcie realizacji celów biznesowych określonych w Strategii PKP S.A. Przyjmując obszar informatyki i telekomunikacji jako strategiczną płaszczyznę współpracy w ramach spółek Grupy PKP, zarówno dotychczasowe, jak i przyszłe spotkania sygnatariuszy niewątpliwie przyczynią się do wypracowania wspólnych założeń i zdefiniowania strategii rozwoju obszaru IT oraz pozwolą na uzyskanie optymalnych efektów ekonomiczno-finansowych dla całej branży kolejowej w Polsce - powiedział Rafał Zgorzelski, członek zarządu PKP S.A. ds. strategii i logistyki.

- W  świetle rosnącego wpływu nowych technologii informatycznych i telekomunikacyjnych na prowadzenie ruchu kolejowego oraz rosnących możliwości oferowanych przez nowe technologie, kluczowym staje się budowanie przewagi konkurencyjnej sektora transportu kolejowego w Polsce. Wdrażanie nowoczesnych rozwiązań w obszarze IT, postępująca cyfryzacja łączności w kierowaniu ruchem kolejowym i wielość usług teleinformatycznych wykorzystywanych na kolei, wymusza na spółkach kolejowych konieczność poszukiwania efektów synergii, standaryzacji i integracji stosowanych systemów oraz budowania wspólnych zasobów kompetencyjnych w obszarze wdrażania nowoczesnych technologii. Dla podnoszenia poziomu bezpieczeństwa i sprawności przewozów chcemy wspólnie wypracować najlepsze rozwiązania IT i korzystać z najnowszych rozwiązań dostępnych na rynku. To daje możliwości rozwoju i wzrostu konkurencyjności polskiej kolei z korzyścią dla podróżnych i całego sektora kolejowego - mówi Robert Sobczak, członek zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

- Polityka IT wyznacza horyzont strategicznych działań spółek Grupy PKP w obszarze IT, określając także rolę spółki PKP Informatyka, poprzez zapewnienie ciągłości działania systemów teleinformatycznych oraz budowę Centrum Cyberbezpieczeństwa Kolei. Rekomendacje Rady Polityki IT zapewnią pełną integrację i standaryzację w obszarze technologii oraz rozszerzenie katalogu usług eksperckich i branżowych, a także dywersyfikację obecnych rozwiązań IT. Planowane w ramach Rady Polityki IT działania obejmą opracowanie i wdrożenie strategii produktowej, uruchomienie projektów inwestycyjnych oraz poszukiwanie nowych kierunków rozwoju informatycznych rozwiązań branżowych celem zwiększenia konkurencyjności transportu kolejowego - mówi Tadeusz Turzyński, prezes zarządu PKP Informatyka sp. z o.o.

Polityka IT reguluje współpracę, warunki zarządzania, koordynowania i monitoringu podejmowanych działań oraz wdrażania najwyższych standardów w obszarach informatyki i telekomunikacji. Rada Polityki IT skupia sygnatariuszy, którzy przyjęli wspólną Politykę IT. Celem działań Rady Polityki IT jest wypracowanie mechanizmów współpracy i synergii, które pozwolą m.in. na: przyjęcie uzgodnionych standardów technologicznych, zwiększenie efektywności projektów wdrożeniowych, zapewnienie mechanizmów re-użycia produktów i procesów, współpracę w zakresie rozwoju kompetencji IT i zwiększenie efektywności wykorzystania infrastruktury teleinformatycznej.

Sygnatariuszami przyjętej Polityki IT zostało jedenaście podmiotów: Polskie Koleje Państwowe S.A., PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., PKP CARGO S.A., PKP Linia Hutnicza Szerokotorowa sp. z o. o., PKP Intercity S.A., PKP Szybka Kolej Miejska w Trójmieście sp. z o.o., PKP Informatyka sp. z o.o., PKP TELKOL sp. z o.o., Kolejowe Zakłady Łączności sp. z o.o., Xcity Investment sp. z o.o., CS Natura Tour sp. z o.o.