Siemens Mobility kończy dostawę szybkich pociągów Velaro dla Turcji

Siemens Mobility kończy dostawę szybkich pociągów Velaro dla Turcji

03 czerwca 2021 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Siemens Mobility zakończył dostawę szybkich pociągów Velaro zamówionych przez Tureckie Koleje Państwowe (TCDD) w latach 2013-2019. Od czerwca 2021 roku cała flota Velaro ma być dostępna dla usług komercyjnych. Pociągi łączą Ankarę z Konyą i Eskisehir. W przyszłości planowana jest dodatkowa linia do Istambułu, o łącznej długości 533 kilometrów.

Fot. Siemens Mobility

Pierwszy Velaro Turkey został zamówiony w 2013 roku i wszedł do służby pasażerskiej między Ankarą a Konyą w maju 2015 roku. W tym samym czasie TCDD podpisało drugi kontrakt z Siemensem na sześć ośmiowagonowych pociągów dużych prędkości. Ostatnie dwanaście ośmiowagonowych pociągów Velaro TR zostało zamówionych w 2018 i 2019 roku. Kontrakt obejmował utrzymanie, naprawę i czyszczenie pociągów przez okres trzech lat. Dzięki dostawie znacznie wyprzedzającej harmonogram, możliwe było osiągnięcie rekordowego czasu rozpoczęcia eksploatacji pasażerskiej. Średnio czas od podpisania umowy do rozpoczęcia eksploatacji pasażerskiej wynosi 24 miesiące.

Fot. Siemens Mobility

 

Velaro Turcja oferuje zoptymalizowany profil pojemności i duży komfort pasażerów. Pasażerowie mogą wybierać spośród trzech klas wagonów:

  • Klasą Biznes składającą się z trzech przedziałów z czterema komfortowymi fotelami każdy;
  • Klasą Pierwszą oferującą 45 miejsc,
  • Klasą Ekonomiczną oferującą 426 miejsc.

W wagonie restauracyjnym znajduje się osiem miejsc bistro w barze i 28 miejsc w restauracji. Dzięki innowacyjnym systemom komunikacji i rozrywki na pokładzie, pasażerowie mogą korzystać z usług takich jak wideo na żądanie, e-booki czy gry z własnych urządzeń mobilnych - lub w Klasie Biznes i Klasie Pierwszej - z wyświetlaczy dotykowych wbudowanych w fotele.

Pociągi Velaro zostały opracowane z myślą o rynku globalnym i są obecnie eksploatowane w Hiszpanii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Belgii, Rosji, Chinach, Turcji i Holandii.