To już "czarna seria". Tragedia na przejeździe kolejowym pod Lesznem. Jedna osoba nie zyje

To już "czarna seria". Tragedia na przejeździe kolejowym pod Lesznem. Jedna osoba nie zyje

08 czerwca 2021 | Źródło: KM PSP Leszno / Kurier Kolejowy / Bezpieczny Przejazd
PODZIEL SIĘ

Śmiertelny wypadek na przejeździe drogowo - kolejowym w Krzycku Wielkim w Wielkopolsce. Jedna osoba zginęła w zderzeniu samochodu osobowego marki volkswagen z  autobusem szynowym Kolei Wielkopolskim relacji Wolsztyn-Leszno.

Fot. KM PSP Leszno

Do wypadku doszło dzisiaj (8 czerwca), chwilę po godzinie 8 rano. Pociąg uderzył w volkswagena od strony pasażera. W samochodzie  znajdowali się dwaj mężczyźni. Niestety na miejscu stwierdzono zgon jednego z nich - pasażera. Drugi - kierujący autem, został zabrany do szpitala - powiedział młodszy aspirant Robert Dębski z wielkopolskiej straży pożarnej.

Fot. KM PSP Leszno

 

Pociągiem podróżowało ponad 60 osób, jedna z nich została zabrana do szpitala. Trasa kolejowa Wolsztyn - Leszno została zablokowana, pasażerowie przesiedli się do podstawionych autobusów.

Po godzinie 11 na miejscu wypadku pracowały jeszcze wszystkie służby: policjanci, strażacy oraz pracownicy kolei. Ustalane były przyczyny wypadku .Przejazd drogowo - kolejowy w Krzycku Wielkim jest kategorii C, ma sygnalizację świetlną, nie ma natomiast rogatek.

Ważne jest sprawdzenie czy sygnalizator świetlny był sprawny i czy działał w momencie, gdy do przejazdu dojeżdżał samochód.

Fot. KM PSP Leszno

 

To już kolejne tragiczne zdarzenie na przejeździe drogowo-kolejowym. Bezmyślnośc, brawura i nieostrożność pochłonęła w ciągu kulku tygodni 5 istnień ludzkich. Ku przestrodze opisujemy w portalu wypadki z udziałem pojazdów kolejowych, mówimy o ofiarach - pasażerach samochodów, w domyśle pozostaje jednak  jeszcze olbrzymia trauma jaka pozostaje w psychice maszynistów prowadzących pociągi. Pojazd kolejowy ma potężną przewagę w starciu z samochodem osobowym, zazwyczaj maszynista nie odnosi większych obrażeń ciała, jednakże nie da się łatwo usunąć tego zdarzenia z pamięci ludzkiej.

Statystyki wypadków – maj 2021

13 wypadków i kolizji, 4 osoby zabite i 1 ciężko ranna to bilans zdarzeń do jakich doszło w maju br. z udziałem pojazdów i pieszych na przejazdach oraz przejściach kolejowo-drogowych kat. A-E.

Ponadto w piątym miesiącu 2021 roku miało miejsce 27 wypadków z udziałem pieszych w miejscach niedozwolonych. W ich wyniku zginęło 21 osób, a 6 zostało ciężko rannych.

Od początku 2021 roku na przejazdach wydarzyły się 73 wypadki i kolizje (o 8 więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku), zginęło 13 osób (o 6 mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku), 4 zostały ciężko ranne (o 6  mniej niż w analogicznym okresie zeszłego roku).

Przerwy / ograniczenia w ruchu pociągów w związku z wypadkami i kolizjami wyniosły w maju ponad 63 godziny.

W maju skorzystano 609 razy z Żółtej Naklejki PLK, dzięki czemu udało się zapobiec potencjalnie niebezpiecznym zdarzeniom. Od początku projektu Żółtej Naklejki PLK takich zgłoszeń było 13 022.