W niedzielę pociągi wracają na trasę między Chojnicami a Kościerzyną.

W niedzielę pociągi wracają na trasę między Chojnicami a Kościerzyną.

11 czerwca 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Z Chojnic do Kościerzyny znowu pojedziemy pociągiem. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły kolejny etap prac. Nowe szyny i podkłady zapewniają sprawne i bezpieczne przejazdy. Kierowcy przejeżdżają bezpieczniej i płynniej na 5 przejazdach kolejowo-drogowych. Prace wykonano za ponad 20 mln zł ze środków budżetowych.

Fot. PKP PLK

Wykonawca wymienił podkłady i szyny na odcinkach Chojnice – Powałki oraz Raduń – Lipusz, na łącznej długości 20 km. Położenie toru zostało wyregulowane, uzupełniono tłuczeń. Do prac wykorzystano ponad 23 tys. podkładów i 10 tys. metrów szyn. Prace zapewniły sprawne przejazdy pociągów.

Kierowcy bezpieczniej przejeżdżają przez tory po wymianie nawierzchni na pięciu przejazdach kolejowo – drogowych: drogą Dziemiany – Zarośle, Raduń – Kolano i Dziemiany – Piechowice oraz ulicami Kaszubską i Tartaczną w Dziemianach.

Fot. PKP PLK

Wartość prac wyniosła 20,3 mln zł. Zakres robót wymagał wprowadzenia zastępczej komunikacji autobusowej między Chojnicami a Kościerzyną. Pociągi wrócą na linię w niedzielę, 13 czerwca.

Lepsze podróże koleją po Kaszubach

Zadanie było kontynuacją prac wykonanych na linii w latach 2015-2020. Za prawie 54 mln zł ze środków budżetowych, PLK wymieniły szyny i podkłady na ponad 30-kilometrowym odcinku. Przebudowano jezdnie na 55 przejazdach kolejowo-drogowych, m. in. w Żabnie koło Chojnic, Lubni i Brusach. Wyremontowano dwa wiadukty kolejowe w Chojnicach i Lipuszu, co przełożyło się na poprawę poziomu bezpieczeństwa pociągów.

Postępują prace przy zabudowie nowych urządzeń systemu sterowania ruchem kolejowym na odcinku Chojnice – Brusy. Gotowa jest infrastruktura kablowa, budowane są urządzenia przejazdowe. Poziom bezpieczeństwa na styku dróg i torów zwiększy się dzięki budowie sygnalizacji świetlnej na trzech przejazdach kolejowo-drogowych: na drodze Klawkowo – Krojanty, przy parkingu leśnym za przystankiem Męcikał oraz obok przystanku Żabno koło Chojnic. Prace zaplanowano do końca roku. Wartość robót to 4,5 mln zł.

Wykonane w poprzednich latach prace skróciły czas podróży koleją z Chojnic do Kościerzyny o około 10 minut. Po zabudowie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym na odcinku Chojnice – Brusy podróż skróci się o kolejne kilka minut. Zamierzeniem zarządcy infrastruktury jest zapewnienie podróży z Chojnic do Kościerzyny w około godzinę, z prędkością pociągów do 120 km/h.