ÖBB Rail Cargo Group i Lamborghini współpracują na rzecz zrównoważonej logistyki

ÖBB Rail Cargo Group i Lamborghini współpracują na rzecz zrównoważonej logistyki

13 czerwca 2021 | Źródło: ÖBB / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

ÖBB Rail Cargo Group przewozi nadwozia samochodów Lamborghini URUS koleją przyjazną dla środowiska. Lamborghini w ten sposób dzięki transportowi kolejowemu zmniejsza swój ślad ekologiczny o 85% , a austriacki operator realizuje najszybszy i najbardziej efektywny transport między Niemcami a Włochami z czasem przejazdu wynoszącym zaledwie 48 godzin.

Fot. ÖBB Rail Cargo Group

ÖBB Rail Cargo Group (RCG) i Lamborghini wprowadzają na rynek nową koncepcję transportu kolejowego. Chodzi o transport nadwozi Lamborghini URUS z fabryki VW w Zwickau (Niemcy) do siedziby Lamborghini w Sant'Agata Bolognese (Włochy). Z czasem tranzytu wynoszącym zaledwie 48 godzin jest to najszybszy, najbardziej efektywny i przyjazny dla środowiska transport z Zwickau do Modeny. Nawet przy dwóch przejściach granicznych RCG jest w stanie skrócić czas tranzytu i umożliwia logistykę kolejową typu "door to door", just-in-time i just-in-sequence.

Źródło: ÖBB Rail Cargo Group

 

W rzeczywistości transport drogowy jest całkowicie zastępowany przez kolej. Cotygodniowy transport skutkuje 85% redukcją emisji CO2 w Lamborghini, z 2 234 do 331 ton, a tym samym roczną oszczędnością około 1 903 ton dwutlenku węgla. Wszystko to przy gwarantowanym czasie przejazdu 48 godzin - rekordowym dla tego typu transportu - z zakładu w Zwickau do Modeny. Z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, jedynym środkiem transportu drogowego będzie ciężarówka przewożąca gaz na trasie z Modeny do zakładu w Sant'Agata Bolognese, co stanowi około 21 km z łącznej długości 1000 km.

Celem ÖBB Rail Cargo Group jest przeniesienie większej ilości towarów na kolej. Każda tona, którą RCG transportuje koleją, zmniejsza nasz ślad ekologiczny i znacząco przyczynia się do ochrony środowiska. Obecnie kolejowe przewozy towarowe ÖBB Rail Cargo Group w Austrii pozwalają uniknąć emisji 1,1 mln ton CO2 rocznie. Dzięki nowej koncepcji usługi ÖBB RCG w zakresie zrównoważonego transportu kolejowego przyczyniają się do pozytywnego przeciwdziałania spirali tranzytowej na trasie Brenner. W ten sposób Austria, a w szczególności kraj związkowy Tyrol i jego ludność, zostaje uwolniona od zanieczyszczenia powietrza i hałasu. W Europejskim Roku Kolei ta nowa współpraca jest zatem kolejnym ważnym kamieniem milowym na drodze do osiągnięcia europejskich celów klimatycznych.