Poszukiwany wykonawca przebudowy dworca w Rzepinie - PKP S.A. ogłosiła przetarg

Poszukiwany wykonawca przebudowy dworca w Rzepinie - PKP S.A. ogłosiła przetarg

16 czerwca 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Dworzec w Rzepinie to jeden z ośmiu obiektów w województwie lubuskim modernizowanych przez PKP S.A. w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Inwestycja jest współfinansowana ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej pochodzącemu z końca XIX wieku dworcowi zostanie przywrócone jego historyczne piękno oraz stanie się on obiektem nowoczesnym.

Wizualizacja dworca w Rzepinie. Źródło: PKP S.A.

Renowację przejdzie elewacja, z której zostanie usunięty tynk. Dzięki temu odzyska ona swój pierwotny ceglany wygląd. Odnowione, a w przypadku, gdy będzie to konieczne, odtworzone na wzór historycznych zostaną detale architektoniczne, w  tym m.in. tzw. palmety, czyli ozdobne elementy w formie stylizowanych liści palmowych, na narożach budynku i ścianie szczytowej. Planowane jest również odtworzenie świetlika nad holem oraz kominów. Poddaną renowacji elewację podkreśli nowa iluminacja nocna budynku.

Wizualizacja wnętrza dworca w Rzepinie. Źródło: PKP S.A.

Metamorfozę  przejdzie wnętrze dworca. Przestrzeń obsługi podróżnych będzie stanowił hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Zostanie on wyposażony m.in. w ławki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz nowy system informacji głosowej. Na parterze budynku zaprojektowano również pomieszczenia kas biletowych, toalety ogólnodostępne, lokale komercyjne oraz te przeznaczone dla przewoźników kolejowych.

Dzięki przebudowie dworzec w Rzepinie stanie się przyjazny dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Planuje się likwidację barier architektonicznych oraz wprowadzonych zostanie szeregu usprawnień dla osób z niepełnosprawnościami. W budynku pojawią się windy, ścieżki prowadzące dla osób niewidomych i niedowidzących, mapy z planem dotykowym dworca oraz oznakowanie w alfabecie Braille’a. Ponadto w projekcie dostosowano wysokość okienek kasowych do obsługi osób poruszających się na wózkach, a także zastosowano drzwi automatyczne, ułatwiające tym samym dostęp do budynku.

Wizualizacja wnętrza dworca w Rzepinie. Źródło: PKP S.A.

Przy okazji przebudowy dworzec stanie się też bardziej ekologiczny i bezpieczny. Planowane jest wykonanie energooszczędnego oświetlenia w technologii LED wraz z automatyką sterującą. Natomiast w celu ograniczenia strat ciepła zaprojektowano ocieplenie budynku od wewnątrz oraz montaż stolarki okiennej i drzwiowej o niskim współczynniku przenikalności ciepła.  W celu optymalizacji zużycia energii elektrycznej i wody zamontowane w budynku urządzenia i systemy będą nadzorowane przy pomocy systemu BMS (Building Management System). Istotnym elementem inwestycji jest również poprawa bezpieczeństwa osób i mienia, w tym montaż nowych systemów: monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowych.

Wizualizacja otoczenia dworca w Rzepinie. Źródło: PKP S.A.

Inwestycja obejmie również najbliższe otoczenie dworca w Rzepinie. Będzie ono stanowić całość kompozycyjną z wcześniej przebudowaną przez samorząd lokalny przestrzenią. W zakresie prac ujęto położenie nowej nawierzchni oraz montaż elementów małej architektury (ławek, koszy, oświetlenia). W pobliżu budynku powstanie również wiata rowerowa.

- Program Inwestycji Dworcowych w województwie lubuskim nabiera rozpędu. Ostatnio rozpoczęliśmy przebudowę dworca w Witnicy, a lada dzień ruszą prace budowlane w Świebodzinie. Rzepin to kolejna lokalizacja na mapie województwa lubuskiego, gdzie planujemy jeszcze w tym roku zacząć roboty - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dokładny koszt przebudowy dworca w Rzepinie  poznamy po rozstrzygnięciu przetargu na wybór wykonawcy prac budowlanych. Otwarcie ofert w postępowanie jest planowane na 13 lipca bieżącego roku.