PKP S.A. ogłosiła przetarg na wykonawcę przebudowy dworca Łowicz Główny

PKP S.A. ogłosiła przetarg na wykonawcę przebudowy dworca Łowicz Główny

18 czerwca 2021 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się inwestycja na dworcu Łowicz Główny. Budynek zostanie poddany gruntownej przebudowie w ramach Programu Inwestycji Dworcowych PKP S.A. Spółka ogłosiła przetarg na realizację zadania.

Dworzec Łowicz Główny. Wizualizacja PKP S.A.

Dzięki planowanej inwestycji PKP S.A. dworzec w Łowiczu zmieni swoje oblicze. Nieistniejące już elementy budynku zostaną uzupełnione, a oryginalnie zachowane fragmenty będą dodatkowo wyeksponowane. Północno-zachodnia część elewacji dworca zostanie przemodelowana z uwagi na zaplanowane w tej części nowe, dodatkowe wejście do budynku. Ułatwi ono podróżnym dotarcie do tunelu prowadzącego na perony, który realizuje obecnie spółka PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. W ramach inwestycji dworcowej nad tym przejściem powstanie zadaszenie, które dodatkowo zwiększy komfort pasażerów.

Zmianie ulegnie również pozostała część elewacji obiektu. Fragmenty pochodzące z lat 70. XX wieku zyskają nową formę i materiały wykończeniowe. Piętro środkowego skrzydła oraz fragment skrzydła północno-zachodniego obłożone zostaną okładziną elewacyjną z płyt włókno-cementowych w naturalnym piaskowym wybarwieniu. W miejscu istniejących horyzontalnych przeszkleń planowane jest wprowadzenie rytmicznych, pojedynczych otworów okiennych, wkomponowanych w układ okładziny elewacyjnej. Węższe przeszklenia oprócz walorów wizualnych zapewnią również dowolność w kształtowaniu układu pomieszczeń na pierwszym piętrze budynku. Ciekawym rozwiązaniem będzie motyw zaczerpnięty z ludowej wycinanki łowickiej, który pojawi się w górnych narożnikach elewacji.

Dworzec Łowicz Główny. Wizualizacja PKP S.A
- Łowicz Główny będzie kolejnym modernizowanym dworcem w województwie łódzkim. Planowana przebudowa obiektu stanowi dopełnienie inwestycji związanych z modernizacją linii kolejowej Warszawa – Poznań. Ale to niejedyny dworzec w tym regionie, który zmieni swoje oblicze. Już wkrótce pozytywne zmiany dostrzegą także podróżni i mieszkańcy Gorzkowic, Wilkoszewic i Rogowa, gdzie finalizowane są prace budowlane - mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Dzięki planowanej przebudowie dworzec w Łowiczu będzie bardziej dostosowany do potrzeb wszystkich grup podróżnych. O przyjazdach i odjazdach pociągów pasażerowie będą informowani poprzez system dynamicznej informacji pasażerskiej – elektroniczne wyświetlacze z rozkładem jazdy i nagłośnienie. W odnowionym budynku znajdą się poczekalnia z kasami i toaletami, a także lokale przeznaczone na działalność komercyjną. Pojawi się również posterunek Straży Ochrony Kolei.

Dworzec Łowicz Główny. Wizualizacja PKP S.A

Dworzec po modernizacji będzie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znikną dotychczasowe bariery architektoniczne, a w budynku zamontowana zostanie winda.

Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na II połowę tego roku, a zakończenie na 2023 r. Inwestycja będzie współfinansowana ze środków budżetu państwa.

Termin składania ofert w przetargu mija 21 lipca bieżącego roku.

Autorem projektu dla dworca w Łowiczu jest pracownia Domagało Wnuk Architekci.