Renfe uruchomił usługę "Lobby" - tanie i szybkie pociągi Avlo między Madrytem a Barceloną.

Renfe uruchomił usługę "Lobby" - tanie i szybkie pociągi Avlo między Madrytem a Barceloną.

24 czerwca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy / Renfe
PODZIEL SIĘ

Lobby, nowa szybka i tania usługa Renfe, zaczęła działać. Wczoraj, 23 czerwca 2021 roku hiszpański operator narodowy Renfe wysłał swój pierwszy regularny budżetowy szybki pociąg elektryczny na trasie Madryt - Barcelona - Girona - Figueres. Obecnie kursują cztery pary tych pociągów dziennie, a bilety są w cenie od 7 euro w jedną stronę. Avlo miał pierwotnie wystartować na tej trasie 6 kwietnia 2020 r., ale został przełożony z powodu pandemii COVID19.

Fot. RENFE

Pierwszy pociąg Avlo wczesnym rankiem, o godzinie 5.35, wyruszył ze stacji Figueres-Vilafant do największego węzła kolejowego w Madrycie, stacji Puerta de Atocha. W przeciwnym kierunku pierwszy pociąg odjechał o godz. 6.20 do stacji Barcelona-Sants.

Łącznie do dyspozycji pasażerów jest 20 par codziennych szybkich pociągów AVE i Avlo obsługiwanych przez Renfe, co stanowi 16 000 miejsc. Przystanki Avlo są przewidziane we wszystkich miastach obsługiwanych przez Renfe w Korytarzu Północno-Wschodnim - Guadalajara, Calatayuda, Saragossa, Lerida, Tarragona, Barcelona, Girona i Figueres.

Na pokładzie pociągu Avlo. Fot. RENFE

Pociągi Avlo konkurują z tanimi pociągami marki OUIGO, które kursują na tej samej trasie od 10 maja 2021 roku. Są one obsługiwane przez OUIGO España, spółkę zależną francuskiego Krajowego Przedsiębiorstwa Kolejowego (SNCF). Codziennie kursuje 10 pociągów OUIGO, czas podróży wynosi 2,5 godziny, a koszt przejazdu zaczyna się od 9 euro. Przystanki znajdują się w Saragossie i Tarragonie.

Pociągi elektryczne Avlo mają większą pojemność: 438 miejsc siedzących, czyli o 20% więcej niż w serii 112. Istnieje tylko jedna klasa usług - ekonomiczna. Na pokładzie pociągu znajdują się automaty z przekąskami oraz dostęp do Wi-Fi. Bagaż jest bezpłatny (zarówno walizka, jak i torba czy plecak). Pociągi osiągają maksymalną prędkość 330 km/h, a jedna trzecia zużywanej przez nie energii jest wytwarzana ze źródeł odnawialnych.

Fot. RENFE

Sprzedaż biletów zarządzana jest za pomocą dynamicznego systemu, który oferuje zawsze najlepszą cenę za żądany bilet. Każdy użytkownik może dodać do swojej podróży dodatkowe usługi zgodnie ze swoimi potrzebami, takie jak wybór miejsca, zmiany lub anulacje biletu oraz dodatkowy bagaż. Ponadto dzieci poniżej 14 roku życia otrzymają bilet podstawowy w wysokości 5 €, jeśli towarzyszy mu bilet dla dorosłych (maksymalnie dwa bilety dla dzieci na jedną osobę dorosłą). Istnieją również zniżki dla rodzin wielodzietnych, które wyniosą 20% w kategorii ogólnej i 50% w kategorii specjalnej. Wszystkie bilety do Lobby są zarejestrowane. Aby je kupić, konieczne jest zarejestrowanie się na www.avlorenfe.com  lub  www.renfe.com i podanie wymaganych dane osobowe. Bilet zawiera imię i nazwisko pasażera, a Renfe może poprosić o jego identyfikację za pomocą ważnego oficjalnego dokumentu ze zdjęciem.

Z uwagi na funkcjonowanie w sytuacj pandemii koronawirusa, pierwsze pociągi Avlo zostały sprawdzone i uzyskały certyfikat potwierdzający spełnienie rygorystycznych wymogów sanitarno-epidemiologicznych.