Od 26 czerwca wracają pociągi na trasę Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane

Od 26 czerwca wracają pociągi na trasę Sucha Beskidzka - Chabówka - Zakopane

24 czerwca 2021 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Połączenia dalekobieżne z Warszawy, Gdyni i Krakowa dojadą pod Tatry. Kolejne przebudowane perony w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce zapewnią łatwiejszy dostęp do kolei. Składy pojadą nowymi torami, m.in. ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest współfinansowana z POIiŚ.

Nowy peron na stacji Nowy Targ. Fot. Błażej Mstowski / PKP PLK

Na wakacje, od 26 czerwca br., na trasę Kraków - Zakopane wracają bezpośrednie połączenia kolejowe. W rozkładzie przewidziano 10 relacji dalekobieżnych m.in. z Gdyni, Gdańska i z Warszawy oraz 40 połączeń regionalnych, w tym m.in. z Krakowa, Suchej Beskidzkiej, Chabówki i Nowego Targu.

Modernizację jednotorowej „zakopianki” zaplanowano etapami, aby zapewnić dojazdy pociągiem na Podhale w sezonie letnim i zimowym. Od września realizowane będą kolejne fazy prac zwiększające możliwości kolejowego dojazdu do Zakopanego.

Podróżni łatwiej wsiądą do pociągów z nowych, wyższych peronów w Suchej Beskidzkiej, Jordanowie, Rabie Wyżnej i Pyzówce. Obiekty są oświetlone oraz wyposażone w wiaty, ławki i czytelne oznakowanie. System ścieżek naprowadzających zapewni dogodny dostęp dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Dostępność do pociągów zwiększą przebudowane dojścia do peronów.

Nowymi torami pociągi pojadą ze Skawiny do Suchej Beskidzkiej oraz na odcinkach Sucha Beskidzka - Maków Podhalański, Bystra Podhalańska – Jordanów, Chabówka – Sieniawa, Nowy Targ - Szaflary.

Podczas letnich wyjazdów na Podhale podróżni skorzystają także z wcześniejszych efektów prac –komfortowych stacji i przystanków: Rzozów, Radziszów, Radziszów Centrum, Wola Radziszowska, Podolany, Leńcze, Przytkowice, Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona, Stronie, Stryszów, Sieniawa, Lasek, Nowy Targ.

Wyższy poziom bezpieczeństwa zapewni ponad 80 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych między Skawiną a Suchą Beskidzką oraz Chabówką i Zakopanem. Na trasie wymieniana jest także sieć trakcyjna, urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Remontowane są mosty i przepusty.

Kolej dostępniejsza pod Tatry

Inwestycje PLK na trasie Kraków – Zakopane skrócą czas podróżowania do nieco ponad 2 godzin, zwiększą komfort i bezpieczeństwo. Ważnym efektem prac jest zapewnienie lepszej dostępności podróżnych do kolei.

Na modernizację kolejowej „zakopianki”, w ramach projektu „Prace na liniach do Zakopanego nr 97, 98 ,99, na odcinku Skawina – Sucha Beskidzka – Chabówka - Zakopane”, przeznaczono przeszło 1,1 mld zł netto. Zakończenie przedsięwzięcia planowane jest w 2023 r. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.