Jednosystemowe lokomotywy Alstom Traxx DC3 z homologacją na polskiej sieci kolejowej

Jednosystemowe lokomotywy Alstom Traxx DC3 z homologacją na polskiej sieci kolejowej

05 lipca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Kurier Kolejowy informował na portalu, że pierwsza z lokomotyw TRAXX DC3 w barwach Akiem, w ostatnich tygodniach czerwca poddawana była na linii nr 131  testom dynamicznym, niezbędnych do dokończenia procedury dopuszczającej zupełnie nowy typ pojazdu do ruchu po polskiej infrastrukturze kolejowej. W ubiegłym tygodniu Przezes Urzędu Transportu Kolejowego wydał świadectwo dopuszczenia do eksploatacji typu lokomotyw elektrycznych TRAXX DC3 firmy Alstom na polskiej sieci kolejowej.

Lokomotywa TRAXX DC3 Fot.Szymon Piastowski

Traxx DC3 to najnowsza seria lokomotyw czteroosiowych z napędem elektrycznym dostosowana do zasilania w systemie 3kV DC. Trzy typy pojazdów – Traxx AC3, Traxx MS3 i Traxx DC3 zaspokajają główne potrzeby w zakresie transportu we wszystkich czterech systemach sieci trakcyjnych w Europie oraz oferują opcjonalną funkcję „Last Mile”, – dodatkowy silnik spalinowy umożliwiający lokomotywie poruszanie się na odcinkach niezelektryfikowanych. Nowe pojazdy zostały stworzone w oparciu o udaną platformę lokomotyw Traxx, które są z sukcesem produkowane od 18 lat. W Europie jest obecnie eksploatowanych ponad 2000 lokomotyw Traxx.

Europejska Agencja Kolejowa (ERA)  w dniu 01.07.2021. także wydała dokument dopuszczający do eksploatacji lokomotywy, które otrzymały swoje oznaczenie typu: E594.

Lokomotywy Alstom TRAXX DC3 oczekujące w Toruniu. Fot. Marcel Pe

W Serwisie Gwarancyjnym Lokomotyw Alstom Transport w Toruniu na swoich potencjalnych uzytkowników czeka kilkanaście nowiuteńkich DC3. Właścicielami lokomotyw niebawem staną się dwie firmy trudniące sie wynajmem lokomotyw: francuski AKIEM i niemiecki Railpool.

Z nieficjalnych informacji Kuriera Kolejowego wynika, iż pierwszy z przewoźników wkrótce przejmie w użytkowanie lokomotywę Traxx DC3 o oznaczeniu 594 001.