Nowe wagony ČD wyprodukowane przez Siemens - Škoda Transportation wracają z Poznania do Czech

Nowe wagony ČD wyprodukowane przez Siemens - Škoda Transportation wracają z Poznania do Czech

07 lipca 2021 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Zestaw czterech nowych wagonów Kolei Czeskich wyprodukowanych przez konsorcjum Siemens - Škoda Transportation po zakończeniu pobytu w Polsce wraca z Poznania przez stację graniczną Chałupki do Czech. Ich pobyt w Polsce związany był z zapowiadaną przez przewoźnika homologacją na polskiej sieci kolejowej. Wagony poddane były procedurze dopuszczeniowej na torze testowym w czeskim Velimie. Wcześniej wagony przebywały w tym samym celu co w Polsce - na Węgrzech. Skład z czeskimi wagonami sfotografował w okolicach Opola reporter Kuriera Kolejowego Adam Kupniewski.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy
Fot. Adam Kupniewski

 

Fot. Adam Kupniewski

Jak informował Kurier Kolejowy 50 wagonów nowej generacji Siemens Viaggio Koleje Czeskie zamówiły w 2018 roku. Za budowę szkieletów i osadzenie ich na wózkach odpowiadały wiedeńskie zakłady Siemensa, a za ich wyposażenie Skoda Vagonka z siedzibą w Ostrawie. Wagony są przygotowane do poruszania się z prędkością 200 km/h.

Siemens w konsorcjum ze Skodą, oprócz serii 50 wagonów o których mowa powyżej, zbuduje jeszcze 182 podobne wagony, jednak z dopuszczeniem na wyższą prędkość.

Fot. Adam Kupniewski

Homologacja nowych wagonów  Kolei Czeskich w Polsce jest związana zapewne z planami przewoźnika uruchomienia stałych połączeń kolejowych z Polską , np. Pragi przez Wrocław z Gdynią. Między innymi w tym celu czeski przewoźnik powiększył swoją flotę o kolejne lokomotywy Siemens Vectron, z których 7 ma obsługiwać własnie połączenia z Polską.